Zdjęcie: Materiały PKS Rzeszów

Zła wiadomość dla pasażerów rzeszowskiego PKS. Pod koniec lutego wzrosną ceny biletów jednorazowych i miesięcznych.

– Ceny, jakie narzucono pasażerom, są skandalicznie wysokie. Ceny dużo wyższe niż w MPK Rzeszów, a poziom usług żenująco niski. W dodatku wielu mieszkańców musi kupować drugi bilet na MPK, aby dojechać do pracy, czy na uczelnie. Ludzi po prostu na to nie stać! – zaalarmował nas Karol z Krasnego. 
 
– Jest niezrozumiałe, dlaczego w Krasnem jeszcze nie powrócono do MPK, które jest dużo tańsze i posiada nowoczesne autobusy. Jeżeli ktoś posiada wielodzietną rodzinę, nie będzie go po prostu stać na bilet, aby dojechać do Rzeszowa. To zniechęcenie ludzi do korzystania z autobusów – uważa Karol. 
 
Sprawdzamy. Rzeczywiście, zgodnie z uchwałą z 29 stycznia br. Związku Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa, który tworzy 9 podrzeszowskich gmin, będą podwyżki cen biletów.
 
Cena biletu jednoprzejazdowego na terenie gminy z 2 zł wzrośnie do 2,5 zł. Cena biletu w pierwszej strefie wzrośnie do 3 zł, w drugiej strefie z 2,8 zł do 3,5 zł, w trzeciej – z 3,5 zł do 4 zł, w czwartej z 4,7 zł do 5,5 zł. Związek Gmin PKS wprowadzi dwie nowe strefy: piątą i szóstą. W piątej za jednorazowy bilet zapłacimy 6 zł, w szóstej – 6,5 zł.
 
– O granicach stref same zdecyduje gminy, które należą do naszego Związku – mówi Remigiusz Wzorek, przewodniczący ZG PKS. 
 
Oprócz biletów jednorazowych wzrosną również ceny biletów miesięcznych – o 17 procent. Gminny z 70 zł do 82 zł. W pierwszej i drugiej strefie ze 114 zł do 133 zł, w trzeciej – ze 130 zł do 152 zł, w czwartej ze 140 zł do 164 zł. W nowych strefach (V i VI) ceny będą wynosić odpowiednio: 190 zł i 215 zł. 
 
W poniedziałek 11 lutego uchwała o wzroście cen biletów została opublikowana w dzienniku urzędowym wojewody podkarpackiego. W życie wejdzie po 14 dniach. – Nowe ceny biletów na liniach MKS będą obowiązywały od 26 lutego – zapowiada Remigiusz Wzorek.
 
Czym są spowodowane podwyżki? – Wyższymi kosztami operatora: koniecznością poprawy rentowności kursów, pokryciem rosnących kosztów pracowniczych, w tym podwyżek wynagrodzeń, jakie otrzymali kierowcy oraz wzrostem cen paliwa. Ceny biletów nie były podnoszone od 2014 roku. Musieliśmy je urealnić – zaznacza przewodniczący Wzorek. 
 
Kierowcy PKS jesienią 2018 roku otrzymali 300-złotową podwyżkę pensji rozłożoną na dwie raty: 100 zł od 1 listopada, a 200 zł od 1 stycznia br. 
 
Dla porównania, cena biletu jednorazowego w autobusach miejskich, obsługiwanych przez rzeszowskie MPK wynosi 3 zł (nie ma podziału na strefy), a biletu miesięcznego 88 zł. 
 
(ram)
 
redakcja@rzeszow-news.pl
NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama