Zdjęcie: Materiały PKS Rzeszów
Reklama

Zła wiadomość dla pasażerów rzeszowskiego PKS. Pod koniec lutego wzrosną ceny biletów jednorazowych i miesięcznych.

– Ceny, jakie narzucono pasażerom, są skandalicznie wysokie. Ceny dużo wyższe niż w MPK Rzeszów, a poziom usług żenująco niski. W dodatku wielu mieszkańców musi kupować drugi bilet na MPK, aby dojechać do pracy, czy na uczelnie. Ludzi po prostu na to nie stać! – zaalarmował nas Karol z Krasnego. 
 
– Jest niezrozumiałe, dlaczego w Krasnem jeszcze nie powrócono do MPK, które jest dużo tańsze i posiada nowoczesne autobusy. Jeżeli ktoś posiada wielodzietną rodzinę, nie będzie go po prostu stać na bilet, aby dojechać do Rzeszowa. To zniechęcenie ludzi do korzystania z autobusów – uważa Karol. 
 
Sprawdzamy. Rzeczywiście, zgodnie z uchwałą z 29 stycznia br. Związku Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa, który tworzy 9 podrzeszowskich gmin, będą podwyżki cen biletów.
 
Cena biletu jednoprzejazdowego na terenie gminy z 2 zł wzrośnie do 2,5 zł. Cena biletu w pierwszej strefie wzrośnie do 3 zł, w drugiej strefie z 2,8 zł do 3,5 zł, w trzeciej – z 3,5 zł do 4 zł, w czwartej z 4,7 zł do 5,5 zł. Związek Gmin PKS wprowadzi dwie nowe strefy: piątą i szóstą. W piątej za jednorazowy bilet zapłacimy 6 zł, w szóstej – 6,5 zł.
 
– O granicach stref same zdecyduje gminy, które należą do naszego Związku – mówi Remigiusz Wzorek, przewodniczący ZG PKS. 
 
Oprócz biletów jednorazowych wzrosną również ceny biletów miesięcznych – o 17 procent. Gminny z 70 zł do 82 zł. W pierwszej i drugiej strefie ze 114 zł do 133 zł, w trzeciej – ze 130 zł do 152 zł, w czwartej ze 140 zł do 164 zł. W nowych strefach (V i VI) ceny będą wynosić odpowiednio: 190 zł i 215 zł. 
 
W poniedziałek 11 lutego uchwała o wzroście cen biletów została opublikowana w dzienniku urzędowym wojewody podkarpackiego. W życie wejdzie po 14 dniach. – Nowe ceny biletów na liniach MKS będą obowiązywały od 26 lutego – zapowiada Remigiusz Wzorek.
 
Czym są spowodowane podwyżki? – Wyższymi kosztami operatora: koniecznością poprawy rentowności kursów, pokryciem rosnących kosztów pracowniczych, w tym podwyżek wynagrodzeń, jakie otrzymali kierowcy oraz wzrostem cen paliwa. Ceny biletów nie były podnoszone od 2014 roku. Musieliśmy je urealnić – zaznacza przewodniczący Wzorek. 
 
Kierowcy PKS jesienią 2018 roku otrzymali 300-złotową podwyżkę pensji rozłożoną na dwie raty: 100 zł od 1 listopada, a 200 zł od 1 stycznia br. 
 
Dla porównania, cena biletu jednorazowego w autobusach miejskich, obsługiwanych przez rzeszowskie MPK wynosi 3 zł (nie ma podziału na strefy), a biletu miesięcznego 88 zł. 
 
(ram)
 
redakcja@rzeszow-news.pl
Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

41 KOMENTARZE

 1. Dowiedziałem się że wycofano bilet roczny samorządowy gminny ten za 15 zł po upływie ważności jego już nie ma możliwości zakupu a karta tylko postanie na pamiątkę

 2. MKS był i jest porażką. Autobusy od początku jeździły jak chciały. Ile to razy wedlug rozkładu jazdy miał jechać a okazywało się że albo nie pojechał wcale albo miał godzinę opóźnienia. Jestem mieszanką Lutoryża i dostać się do Rzeszowa na weekendzie praktycznie nie ma jak. Autobusy MKS są fatalnej jakości. Ten cały MKS to od początku była porażka. Dawno temu do Lutoryża jeździła tylko jedna linia MPK i o każdej porze dnia i nocy człowiek mógł się dostać wszędzie. Już nie chodzi o ceny biletów ale o w miarę systematyczne kursy.

 3. MKS tak spełnia rolę komunikacji miedzygminnej, że np. w gminie Trzebownisko, aby dojechać do urzędu gminy z Zaczernia trzeba jechać przez Rzeszów, czyt. przez sąsiednią gmine.

 4. Jeżeli chodzi gminę Krasne to popieram w 100%, ale gdyby Tadeusz chciał przyłączyć moją miejscowość to zagłosuję za nogami i rękami. W żaden sposób mi nie po drodze do Urzędu Gminy, nawet dowód osobisty wyrabiałem w Rzeszowie. Praktycznie zero połączeń aby dostać się do Urzędu Gminy, trzeba jechać przez Rzeszów. Mieszkańcy Krasnego, którzy chcieli do Rzeszowa powinni odpowiednio podziękować tym co byli przeciw.

 5. Wara od Rzeszowa i od naszego Prezydenta. Nie chcieliście się przyłączyć to teraz spijajcie piwo, które sobie nawarzyliście. Dzieci w mieście mają przejazdy darmowe, a wy sobie płaćcie. Macie swojego wójta, więc niech wam sponsoruje bilety. Nikt was nie zmusza żebyście jeździli do Rzeszowa. Możecie jeździć sobie gdzie indziej.

 6. Aś ty głupia
  1. Z tego co wiadomo to gminy są bogate i Rzeszów nie jest im potrzebny do niczego, dlaczego gminy nie mogą więcej dopłacać do autobusów? i zrobić dumping cenowy?
  2.mpk wozi mieszkańców Rzeszowa, mks mieszkańców tych bogatych gmin, gdzie tu widzisz jakąś konkurencję.
  3. gminy też mogą wziąc dotację z unii (z naszszych podatków) na autobusy! jaki problem? jak myslisz?
  itd itd
  itd itd
  mądry wójt gminy zrobiłby wszystko aby jego pracodawcy jeździli w jak najlepszych warunkach z tych bagatych gmin do niepotrzebnego Rzeszowa,

 7. Pani wie co Pani pisze ? Czy tak może strzela Pani hasłami bez pokrycia ?
  Już pomijam małe miasta w których komunikacja jest za darmo ale wystarczy popatrzeć na Kielce i tam bilet normalny jednoprzejazdowy kosztuje też 3 zl 🙂 Krakow ma troszkę droższe. Na Śląsku też są w podobnej cenie jak u nas 🙂
  Zanim zacznie się używać mocnych słów wystarczy sprawdzić ceny .

 8. Znowu wina Ferenca.

  Ferenc podnieś ceny na MPK bo nie mogą mieszczuchy jeździć tak tanio amy tu w Krasnem płacimy 2 razy więcej za MKS i jeszcze musimy dokupić drugi bilet w mieście.

 9. To jest wybór mieszkańców gminy Krasne. Do kogo pretensje?
  No tak podatki płacilibyście większe ………………………..
  ważne, że co miesiąc pensja wpływa ….i tak jeszcze przez 5 lat ! hahhaahahhaha

  Dziękuje
  Wasz capo.

 10. MKS stoi na straconej pozycji względem MPK, bo gmin nie stać na tak wysokie dopłaty, jak Ferenc daje na MPK. MPK w istocie, stosuje “dumping” cenowy.
  Nie bronię MKS dlatego, że go lubię czy pracuję, ponieważ ani jedno ani drugie nie ma u mnie zastosowania, a w mojej wsi można korzystać i z MKS i MPK. Chodzi mi po prostu o to, że od kilku lat, Ferenc i MPK jawnie walczą z MKS i próbują ich usunąć z dróg, utrzymując niskie, nierealnie niskie ceny, ekonomicznie zmuszali ich do utrzymywania floty najgorszej możliwej jakości, ale teraz z Unii (z NASZYCH PODATKÓW) dostali pieniądze na zakup autobusów, automatycznie wzrasta im cena ubezpieczenia, dali podwyżki, niewielkie bo niewielkie i większość i tak zabierze rzad w podatkach, ale muszą te pieniądze gdzieś znaleźć, Ferenc na pewno im nie da, a gmin na to nie stać.
  MKS “wyrósł” ponieważ MPK zawyżało stawki, twierdząc, że przecież muszą zarabiać, 7 lat później już nie muszą? MPK samo sprowokowało powstanie MKS, a teraz usilnie próbuje ich z rynku usunąć, próbowali ośmieszając, próbowali usuwać ich z zatok dla autobusów, i na inne sposoby, jednak jedynym sposobem jest zrobienie odwrotności tego, co zrobili przed powstaniem MKS, czyli, zaniżyć stawki za bilety i ekonomicznie zadusić MKS.
  Tylko….ile będą kosztować bilety MPK, jak już uda się im usunąć z ulic MKS?

 11. No Boguchwały raczej Rzeszów nie planuje przyłączyć. To nie byłoby takie łatwe. I przecież nie miasto likwiduje autobusy na terenach gmin sąsiednich, tylko wójtowie. Miasto ma tylko tyle do powiedzenia, że jest właścicielem MPK i może składać oferty na wykonywanie przewozów. A że wójtowie wolą zapłacić mniej za MKS z kasy gminnej i przełożyć całe koszty na pasażerów… To na pewno nie jest winą miasta.

 12. Ale kilka przystanków należących do ZTM jest przejętych od PKS i na nich, tak jak dawniej, nie zatrzymują się autobusy MPK, tylko PKS. Chodzi o przystanki na Marszałkowskiej niedaleko ronda i na Dąbrowskiego obok kosicioła Saletynów

 13. Ten red. Kobiałka jest niedouczony. Użyje słowa jego poziom wiedzy jest żenujący w sprawie zasad organizacji transportu publicznego w Polsce. Ten pan nie wie kto jest operatorem kto organizatorem transportu. To nie PKS Rzeszów wprowadza wyższe ceny tylko organizator Związek Gmin którego władze składają się z radnych i wójtów. Niech się pan dokształci panie Kobiałka bo to wstyd pisać takie głupoty.

 14. Tolek – są w Rzeszowie przystanki PKS I Z NICH KORZYSTAJCIE DO WOLI. Jak wsiobus stoi na przystanku 5 minut i każdego biletuje, blokując pasażerom innych autobusów wsiadanie to ciesz się, że jeszcze nie zabrali możliwości blokowania przystanków na Pl. Wolności, bo to jest nie fair.

 15. Korzystam z jednego i drugiego, więc wiem o czym piszę. Wszystko i tak obsługuje PKS Rzeszów, z tym, że nowe IVECA są własnością ZGPKS. Cena biletu PKS jeżdżącego do (przez) miejscowości leżące w gminach będących członkami ZGPKS, które obsługuje również MKS jest taka sama (ulga dla mieszkańców gminy …). Jak pójdą ceny biletów MKS w górę, to tak samo w przypadku biletów PKS z ulgą dla mieszkańca gminy będzie. Tak dla ścisłości na linii 228 dalej stare trupy jeżdżą, drzwi się ledwie zamykają powietrze z układu pneumatycznego ucieka.

 16. Koniec PKS Rzeszów coraz bliższy, kolejne osoby przesiądą się do samochodów i będą korkować Rzeszów.
  Cena w II strefie nie powinna być większa niż 3 zł, tyle ile bilet jednorazowy w MPK, nie mówiąc o jakości, która jest żenująca. Jeszcze nie tak dawno na linii Rzeszów – Bystrzyca jeździła konkurencja firma COSSMA, zawsze miała pełne autobusy mimo taboru, który stanowiły stare Setry, a PKS woził powietrze, ale dzięki miedzy innymi zabiegom ZGPKS firma zakończyła działalność. Nawet przy tej samej cenie biletu pasażerowie woleli COSSMĘ, bo przyjeżdżała punktualnie, o wiele krócej trwał kurs np. 20 min. zamiast 30, które i tak były tylko w rozkładzie (w praktyce zawsze dłużej). Kierowcy PKS pomimo opóźnienia już na dworcu, na trasie i tak wrzucają sobie na luz i tak powoli się toczą. Zajmując miejsce w autobusie PKS najlepiej nie siadać przy oknie bo pobrudzenie ubrania od szyb gwarantowane. Można jeszcze by długo się rozwodzić na temat PKS, ale wszyscy, którzy korzystają z jego usług wiedzą jak to wygląda.

 17. 2/3 i dokupią jak się zbiorą- MPK też wszystkich nowych nie ma 😉 , jak ktoś tak pisze pokazuje , że nie ma pojęcia o co chodzi

 18. Krasne nie powinno zabierać głosu. Mieli okazję mieć MPK tańsze bilety, darmowe dla dzieci, nowe chodniki, nowe inwestycje – wybrali ciemnogród.
  Prezydent Krasnego dziękuje za kolejne wpływy z tytułu wynagrodzenia i się śmieje z ciemnogrodu.

  Tam Krasnym bilety powinny być po 10 zł i mks powinien jeździć co 3 godziny.

 19. Jak to jest że kilka osób pociąga za sznurki dobrze żyje a tysiące ludzi z gmin ma duże problemy z komunikacją od 9 lat i nikt z tym nic nie robi Skandal!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 20. te 50 autsbusów które mają kupić to wystarczy na 1/3 calej siatki połączeń a reszte dalej będą obsługiwać stare złomy ale o tym nikt nie mówi, tylko wciska się ludziom ciemnote!!!

 21. Poziom żenująco niski to prezentuje ten portal 😉
  Porównywanie tras miejskich ze strefą 6 , która zapewne będzie oddalona od Rzedzowa o 100 km to idiotyzm… a porównując rzetelnie to 2,5 MKS 😉 dodajmy że mają nowe autobusy itd. A reszta to wina ferenca, innych nieuczcowych itp.

 22. Dziwią się że każdy woli samochodem jeździć, ostatnio miałem samochód u mechanika i jeździłem tydzień autobusami to wyszło by mnie 340 zł miesięcznie na bilet gdzie samochodem wychodzi 190 zł na paliwo. Już nie wspominając, że autobusami traciłbym dziennie 3h na dojazdy gdzie samochodem wychodzi 40 minut…

 23. to jest tak… okoliczne gminy otrzymały od Ministra PKS Rzeszów. One zdecydowały się na starania o przejęcie w ramach nowego powołanego do tego zadania Związku Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa. MKS Jest tylko i wyłącznie marką. MKS nie posiada taboru ani kierowców. Operatorem MKS jest oczywiscie PKS który ma i kierowców i autobusy.

 24. Widzisz mało wiesz a dużo krzyczysz. Kilka lat temu wszyscy wójtowie i większość mieszkańców gmin narzekala na MPK jakie to jest zle. MKS powstał żeby wykończyć MPK i wszyscy w gminach się cieszyli że tak będzie. Niestety życie pokazało że komunikacji nie da się stworzyć bo się chce do tego potrzeba coś więcej.

  Odnośnie korzystania z przystanków napiszę Ci tak: jak chcecie z nich korzystać to płacicie podatki temu kto je utrzymują i rozwija czyli do kasy miasta. I tak dobrze że radni nie wprowadzili zakazu wjazdu do miasta pojazdów nie spełniających normy euro 5 lub wyższej jak to ma miejsce np w Niemczech;)

 25. Krasne mogło mieć nie tylko MPK ale i darmowe bilety dla dzieci, ale jak się bali “bo podotki zdrożejom” to teraz zamknąć japy. To zwykła hipokryzja, przyłączenie do miasta be ale przywileje mieszkańca tego miasta już tak. Ps. Ten gospodarczy trup (PKS) powinien przestać używać w nazwie Rzeszów bo psuje imię miastu.

 26. @gość naucz się czytać ze zrozumieniem buraku ze wsi zanim zaczniesz komentować, jasno napisałem, że poza tymi które ferenc chce włączyć do Rzeszowa.

 27. Całe lata jeździł też do Krasnego, studenci mogli korzystac z biletu semestralnego, pozostali kupowali jeden bilet miesięczny a nie jak obecnie dwa, bo przeciez w mieście tym MKS nie sposób się dostać dokądkolwiek, nawet przesiadka na MPK jest często utrudniona.
  Autobusy są stare, brudne (i nie mam na mysli błota na podłodze) i przede wszystkim niebezpieczne. Zdarzylo mi się korzystac kilkukrotnie z kursu do Krasnego, myslalam, że ten autobus predzej się rozpadnie niż wjedzie pod górę na Lwowskiej. O zasyfionym dworcu PKS nie wspomnę. Polecam czekać tam chociaz raz po 20tej godzinie. Przyległy budynek jest noclegownią bezdomnych i ciezko powstrzymać odruch wymiotny, wchodzac do srodka. Za darmo bym się zastanawiala, czy warto ryzykować i korzystac z tego co oferuje PKS. Wspolczuję wszystkim, którzy przez głupotę lokalnych władz (i zapewne pazernosc, bo nie wierzę ze ktos zgodził się na takie cos nie biorac przy okazji w łapę) zostali skazani na podrożowanie w takich warunkach i płacenie za to o 100% wiecej.

 28. Pytanie takie mam czy PKS Rzeszów to MKS czy nie? Dlaczego jak sie pisze o MKS-ie podaje sie PKS Rzeszów, tutaj np. podnosi ceny biletów? Natomiast gdy jest artykuł PKS Rzeszów likwiduje kursy w niedzielę m.in.brak pasażerów, kierowców i taboru autobusów to jest prawda bo to robi PKS Rzeszów z siedzibą w Chmielniku. Jednak gdy nowe autobusy kupuje za unijne fundusze to juz jest tylko i wyłącznie MKS. A PKS nikomu niepotrzebny jak widać bo przetargów nie organizuje, autobusów nie kupuje i widać nie potrzebuje nowego taboru. Wg. mnie ZTM ma MPK i niech jeździ , nie potrzeba tworzyc MKS-u dla konkurencji bo na tym tracą pasażerowie. Zamiast 2-och kursow ma 2 rozne autobusy po co ? A pasazerow nawet na jeden nie ma! Misja jest jest.

 29. Drogi Panie Karolu jeśli bardzo pragnie Pan powrotu MPK to proszę przy urnie wyborczej głosować na osoby pragnące rozwoju dla Pańskiej miejscowości. MPK jest spółką miejską i ma za zadanie organizować transport [ kieruje tym ZTM ( Tfu! BANDA komuno-po ciotko- niewykształconych socjalistów)] na terenie miasta, a każdy wjazd na teren sąsiedniej gminy wiąże się z pokryciem każdego wozokilometra przejazdu przez daną gminę. To w Pańskim interesie jest poprawa sytuacji komunikacyjnej. Proszę uświadamiać mieszkańców przeciwnych przyłączeniu do Rzeszowa o swojej dziecinnej naiwności. Gwarantuję Panu, że z dniem podjęcia takiej decyzji prezydent Rzeszowa nakaże stworzenie siatki połączeń i w ciągu tygodnia zostanie wznowiony transport autobusami obsługiwanymi przez MPK.

 30. Tendencyjny artykuł pisany pod kątem rzekomej wielkości spółki dziadkowej towarzyszki partyjnej z miasta nad Sanem. Przecież MKS ma dużo dłuższe kursy niż MPK, nie w mówiąc już o zasięgu PKS. W “dziadkolandi” utrudniony jest dostęp do korzystania z przystanków dla autobusów MKS. Na miejscu wójtów, skoro z dziadkiem się nie można dogadać, a nawet szkoda zaczynać rozmowę, także zabroniłbym korzystania autobusom MPK korzystania z gminnych przystanków. Przecież MPK wykańcza MKS i jak tak dalej pójdzie to spółka padnie.

 31. Co ciekawe, w cenniku nie ma wyszczególnionych biletów miesięcznych ulgowych dla uczniów i studentów a jest tylko ulga 20% dla nich na bilety jednorazowe. No i też będzie płacz bo zlikwidowano bilety gminne roczne za 15 zł dla wszystkich mieszkańców a zastąpiono je biletem za 50 zł na rok tylko dla uczniów. W ten sposób gminy będą mniej dopłacać do komunikacji albo wcale nie będą musiały dopłacać bo pasażer zapłaci za wszystko. A przed kolejnymi wyborami znowu się zrobi jakąś promocję żeby wygrać.

 32. A coś oprócz tych dwóch? Bo jedną z nich chcą przyłączyć do Rzeszowa. MKS obsługuje 9 gmin i zgadzam się z podwyżkami cen biletów, bo co mają lać do baków autobusów? Wodę? Wszystko drożeje, więc podchodząc merytorycznie do sprawy to usprawiedliwione są podwyżki, ale oczywiście Polak cebulak musi jeździć za darmo.

 33. No tak się składa, że jezdzi np. do gminy Boguchwała i do gminy Świlcza. Proponuję najpierw poszukać informacji, a pózniej komentować i obrażać innych.

 34. No tak się składa, że jezdzi np. do gminy Boguchwała i do gminy Świlcza. Proponuję najpierw poszukać informacji, a pózniej komentować i obrażać innych.

 35. I po co porównywać PKS do MPK? MPK pojedzie dalej niż Rzeszów? (nie wliczając w to wiosek które ferenc chce przyłączyć do Rzeszowa więc udostępnia MPKi, a jak się nie zgodzą, to zabiera przykładem Krasne.) Redaktorzyna tego artykułu głupi lub głupiutka 🙂

Comments are closed.