Zdjęcie: Marcin Kobiałka / Rzeszów News
Reklama

Miasto przeprowadza kolejny „eksperyment”. Od piątku (16 września) na tydzień zamknęło dla samochodów plac Farny w Rzeszowie. 

Plac Farny zamknięto dla samochodów w związku z rozpoczętym 16 września Europejskim Tygodniem Mobilności, który potrwa do 22 września. Z tej okazji w Rzeszowie 22 września odbędzie się Dzień bez Samochodu, bezpłatnie skorzystacie z autobusów MPK Rzeszów. 

Zamknięcie placu Farnego dla samochodów jest częścią tygodnia mobilności. Rok temu miasto na tydzień zamknęło ulicę Jagiellońską – od skrzyżowania z ulicą Zygmuntowską w kierunku 3 Maja. Po roku miasto tylko zlikwidowało możliwość zawracania przy aptece. 

Teraz „eksperymentowi” poddano plac Farny, który będzie zamknięty dla samochodów do 22 września (włącznie). Przed kościołem farnym ustawiono parklety, donice z roślinnością i leżaki. Na placu Farnym zaparkowała także kawiarnia na czterech kółkach. 

– Dopiero dzisiaj możemy zobaczyć jak plac Farny jest duży. Kiedy stoją tu samochody, nie zwracamy uwagi, co nas otocza na tym placu – jak piękne są budynki, jak piękna jest zieleń w tym miejscu – uważa Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Miejskiego Zarządu Zieleni. 

– Eksperyment ma pokazać, że nasza przestrzeń może być bardziej demokratyczna, bardziej podzielona pomiędzy samochodami, rowerzystami i pieszymi. Nie wszędzie musimy wpychać nasze kochane volkswageny – mówi Konrad Fijołek, prezydent miasta.  

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama