Płk Dariusz Lewandowski nowym dowódcą “Podhalańczyków” [ZDJĘCIA]

7
Reklama

– Mam nadzieję, że w niedługim czasie zapracuję na wasz szacunek i uznanie – mówił w poniedziałek na rzeszowskim Rynku płk Dariusz Lewandowski, nowy dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

 

Uroczysty apel przekazania i objęcia obowiązków przez płk. Dariusza Lewandowskiego odbył się przed południem. Wzięli w nim udział mieszkańcy, władze miasta, województwa, samorządowcy oraz parlamentarzyści. Płk Lewandowski na stanowisku dowódcy 21. BSP zastąpił gen. Ryszarda Pietrasa, który tę funkcję pełnił niespełna dwa lata.

W trakcie apelu podniesiono flagę państwową i odegrano hymn. Kulminacyjnym momentem było przekazanie sztandaru Brygady oraz podpisanie stosownych protokołów. 

W poniedziałkowej uroczystości uczestniczył także gen. broni Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. – 21. Brygada była dobrze dowodzona, zarówno przez poprzedników, jak i przez pana generała Pietrasa. Wysoki poziom został utrzymany, a w nowych realiach zawsze podnoszony na jeszcze wyższy – mówił gen. Mika. 

Do nowego dowódcy “Podhalańczyków” powiedział: To stanowisko pełne wyzwań, ale pod nim kryje się zawsze troska o dobro żołnierza. 

Gen. Ryszard Pietras stwierdził, że 21. BSP w pełni zasługuje na wspaniałą opinię, jaką cieszy się w kraju i za granicą. – To środowisko wyjątkowo wymagające wobec innych, ale przede wszystkim wobec siebie. I tak właśnie zapamiętam czas spędzony tutaj – zaznaczył. 

Nowy dowódca “Podhalańczyków” prosił dowódcę generalnego o mocne wsparcie. – Jestem pewien, że Brygada będzie mogła liczyć na przychylność 18. Dywizji gen. Gromadzińskiego oraz administracji państwowej i samorządowej. Mam nadzieję, że w niedługim czasie zapracuję na wasz szacunek i uznanie – mówił do żołnierzy płk Dariusz Lewandowski. 

Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, ma nadzieję, że płk Lewandowski na Podkarpaciu znajdzie swój drugi dom. – Jestem przekonany, że pod pana dowództwem, 21. BSP w dalszym ciągu będzie pielęgnować i upowszechniać chlubny dorobek gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza, którego imię z dumą nosi – mówił Władysław Ortyl.

Uroczystość na Rynku zakończyła defilada pododdziałów.

Kim jest płk Dariusz Lewandowski?

Przez ostatnie dwa lata dowodził 34. Brygadą Kawalerii Pancernej w Żaganiu, pracował także w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego i w Dowództwie Operacyjnym SZ i Dowództwie Operacyjnym Rodzaju Sił Zbrojnych. Początki jego kariery wojskowej sięgają końca lat 80. Pełnił wtedy służbę w Berlińskim Pułku Zmechanizowanym w Giżycku oraz Suwalskiej Brygadzie Kawalerii.

Płk Lewandowski jest absolwentem  m.in. Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu (1990), kursu dowódców batalionów (Wyższy Kurs Doskonalenia Oficerów – 1997), Podyplomowych Studiów Operacyjno-Strategicznych Akademii Obrony Narodowej (2007), Studiów Polityki Obronnej (2015). 

Nominację na dowódcę 21. BSP płk Dariusz Lewandowski otrzymał 11 stycznia br. z rąk ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

7 KOMENTARZE

  1. Służba…, zabawne. Za 20 tysięcy to ja też chcę taką służbę za biurkiem. A piórko mogę sobie nawet do d… za taką kasę włożyć.
    Co do sprawności…, żaden mundurowy nie powinien mieć grama tłuszczu. Za sprawność takiego delikwenta płaci podatnik. Tyle w temacie.

  2. Janina.a Ty inaczej nie umiesz?Nie znasz człowieka,to nic dobrego nie umiesz napisać,ale jad wylewać jest najprościej.to ci przychodzi z łatwością-żenujące.Bycie Żołnierzem to nie praca.to służba Ojczyźnie.Wiec może trochę więcej szacunku dla takich osób.A tusza nie ma tu nic do rzeczy.To człowiek jest ważny w swoim wnętrzu.A zapewniam że wnętrze jest OK

  3. Ludzie dajcie nam spokuj , roboty mamy po uszy siedzimy pijemy kawke i układamy pasjansa w ciepłych biurach. Nie zawracajcie nam dupy. Do tego myslimy co zrobic zeby wiecej zarabiac!!!

  4. Jak on przechodzi testy sprawnościowe? No, ale jacy dowódcy, taki i stan armii. Inni mają technologie, my mamy piórka w kapeluszach i sny o wielkości.

Comments are closed.