Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News

Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie dostał zgodę na płoszenie gawronów z trzech rzeszowskich parków. Akcja zostanie przeprowadzona na wakacjach. 

Sokoły latają po parkach od 2012 roku. Miasto zdecydowało się „zatrudnić” kilka lat temu drapieżne ptaki, by przepłaszały gawrony, których odchody paskudzą ławki. Do ub. r. odbywało się to bez większych problemów. Sokolnicy wraz z ptakami pracę zazwyczaj rozpoczynali w początkiem marca. Wcześniej (zgodnie z ustawą o ochronie środowiska – do 28 lutego) strącano gniazda gawronów.

W 2018 roku płoszenie gawronów z parków nie spodobało się ekologom i akcję trzeba było zawiesić. Efekt? Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie znalazł ok. 50 gniazd gawronów w rzeszowskich parkach, przy czym, gdy akcję płoszenia przeprowadzano, gniazd było 2-3.

W tym roku miasto ponownie złożyło do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wniosek o zgodę na przeprowadzenie sokolniczej akcji. W lutym, gdy decyzję wydano, była ona jeszcze nieprawomocna, więc w marcu nie można było wykonać akcji przepłaszania gawronów. 

– Teraz mamy już decyzję prawomocną i to od razu na dwa lata. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków może odwołać się od decyzji tylko w sądzie – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor ZZM w Rzeszowie. 

Urzędnicy mają nadzieję, że OTOP nie wkroczy na ścieżkę sądową i to ekolodzy teraz zostaną odstraszeni przez opłaty sądowe. Dwuletnia zgoda RDOŚ na przepłaszanie gawronów z parków oznacza, że w 2020 roku akcja rozpocznie się tak, jak w latach poprzednich, czyli w marcu. 

Dowodem na to, że miasto już nie boi się odwołań jest chociażby to, że właśnie rozpoczęły się poszukiwania specjalistów, którzy przeprowadzą tzw. nadzór ornitologiczny nad całą akcją.

– To oni sprawdzą, czy w gniazdach nie ma już jajeczek i sporządzą ekspertyzę z której dowiemy się, czy możemy już zamawiać jastrzębie, czy jeszcze nie – tłumaczy dyrektor Wąsowicz-Duch. 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prawdopodobnie na przełomie lipca i sierpnia obędzie się płoszenie gawronów w trzech parkach: „Solidarności” przy ul. Dąbrowskiego, przy ul. Rycerskiej oraz Jedności Polonii z Macierzą przy al. Cieplińskiego.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama