Zdjęcie: Materiały prasowe

Płyta indukcyjna jest coraz częściej wybierana ze względu na energooszczędność i nowoczesny design. Jak wybrać najlepszy model i czy jest on warty swojej ceny?

Największe zalety płyt indukcyjnych

Do największych zalet tego rozwiązania należą:

  • wydajność i energooszczędność – płyta indukcyjna nagrzewa się tylko w miejscu, w którym ma styczność z przystosowanymi do niej garnkami;
  • łatwość w utrzymaniu – płyta ma całkowicie płaską powierzchnię gładką, dzięki czemu łatwo jest ją czyścić. Wystarczy używać jedynie wyposażyć się w specjalną pastę do konserwacji płyty;
  • bezpieczeństwo – dzięki temu, że płyta nagrzewa się tylko w określonym miejscu, pozostaje ona zimna w kontakcie z rączką twojego ciekawego świata dziecka.

Szukasz inspiracji na aranżację mieszkania lub domu? Odwiedź portal Domolubni.pl. Podpowiadamy, jak wykorzystać swoją przestrzeń, by uzyskać zachwycające rezultaty!

Zakres cenowy płyt indukcyjnych

Najtańsze płyty indukcyjne zaczynają się od 900 zł. Są to niewielkie modele w zakresie 38-60 cm, które idealnie sprawdzą się w mieszkaniu singla. Większe rozmiary, wyposażone w więcej funkcji może mieści się w kwocie 1500-3000 zł. Na rynku dostępne są również bardziej designerskie płyty indukcyjne, które mogą kosztować nawet 20 000 zł.

Jakie funkcje może mieć płyta indukcyjna?

W zależności od modelu płyta może być wyposażona w wiele różnych funkcji. Wśród nich można znaleźć np. rozpoznawanie wielkości garnka, dzięki któremu palniki nagrzewają jedynie powierzchnię pod garnkiem. Jeśli lubisz przyrządzać mięsa i dania wymagające wysokiej temperatury, wyposaż swoją płytę również w booster. Większość płyt jest wyposażona w timer i blokadę, która przyda się szczególnie w domu z małymi dziećmi. Ciekawą funkcją jest również automatyczne zagotowanie, która sprawia, że po zagotowaniu wody w garnku, temperatura grzania zmienia się zgodnie z ustawieniami. Auto stop z kolei idealnie sprawdzi się u wszystkich zapominalskich – gdy dojdzie do wykipienia przygotowywanej potrawy lub jej przegrzania, palnik automatycznie się wyłączy.

Płyta indukcyjna wymaga wybrania specjalnych naczyń

Korzystanie z płyty indukcyjnej wymaga zainwestowanie w naczynia wykonane ze stali ferromagnetycznej. Jest to materiał, który gwarantuje uruchomienie pola elektromagnetycznego w płycie. Naczynia te są droższe od standardowych naczyń (cena za garnek może wynosić ok. 100 zł), jednak są one niezwykle wytrzymałe, przez co będą mogły być używane w twojej kuchni przez wiele lat.

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama