Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Pomnik Tadeusza Kościuszki na rzeszowskim Rynku służy bardzo mieszkańcom. To widać po marmurowych płytach wokół niego. Z nadmiaru zainteresowania znów popękały i trzeba je wymienić. 

Pomnik Tadeusza Kościuszki wzbudza duże zainteresowanie szczególnie w okresie letnim. Wiele osób na jego tle robi sobie zdjęcia, w związku z tym nie może obejść się bez wchodzenia na schodki, które są wokół pomnika. Schodki pełnią też funkcję mównicy podczas różnych demonstracji na Rynku. 

Po niespełna czterech latach ratusz znów musi wymienić nawierzchnię. – Płyty są popękane i zniszczone. Na wymianę nawierzchni w budżecie miasta zapisano 40 tys. zł – informuje Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa. Wymiana płyt ma się rozpocząć jak najszybciej, ratusz czeka jeszcze na wytyczne konserwatora zabytków. 

Ostatnio piaskowe płyty wokół pomnika wymieniano ma biały marmur w 2015 roku. W tym roku uszkodzone elementy również będą wymienione na nowe marmurowe. Prace potrwają najprawdopodobniej około dwóch tygodni.

Pomnik Tadeusza Kościuszki ma 6 m wysokości i jest jednym z najstarszych monumentów w Rzeszowie. Uroczyście odsłonięto go 26 czerwca 1898 r. Był pierwszym pomnikiem Kościuszki wzniesionym na ziemiach polskich podczas zaborów. Zaprojektował go krakowski rzeźbiarz Michał Korpala. Dzieło zniszczono w 1940 r. przez Niemców podczas okupacji.

Nowy pomnik odsłonięty został 15 października 1980 r., jest repliką poprzedniego. Tadeusz Kościuszko przedstawiony jest w bohaterskiej pozie, a u stóp cokołu jest umieszczony orzeł wznoszący się do lotu. Pomnik jest dziełem rzeszowskiego rzeźbiarza Piotra Kidy.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

9 KOMENTARZE

 1. „Pomnik Tadeusza Kościuszki na rzeszowskim Rynku służy bardzo mieszkańcom. To widać po marmurowych płytach wokół niego. Z nadmiaru zainteresowania znów popękały i trzeba je wymienić. ” Pani Joanno sama to pani wymyśliła czy ktoś inny wpadł na ten genialny wniosek . Żeby płyty marmurowe popękały z zainteresowania nimi . No, no.

 2. Posadzki w średniowiecznych katedrach mają po KILKASET lat i nie potrzeba ich wymieniać.
  Co położono 4 lata temu wokół pomnika?

 3. Weźcie kamieniarza, co robi nagrobki, taki zna się na rzeczy, a nie miliony na oferty, przetargi i sruuu 7 baniek poszło… jak na 3 Maja, czy wiadomo kto tam te fuszerkę podpisał, czy dalej ręka myje rękę?

 4. Wymienić Ratusz za ciągłe obiecanki cacanki ( lodowisko, baseny , aqapark stadion itp. ) stek kłamstw podawany co jakiś czas dla zmyłki i aż skończy się kadencja byle przy żłobie

 5. No i proszę – poprzednią robotę wykonano z jakiegoś dziadowskiego materiału gdzie był ten co to zlecał i ten co to nadzorował co to za material który pęka gdy po nim stąpamy albo w ciepły dzien siądziemy se aby odsapnąc co to za kiepski bubel aby co chwila naprawiac za nasze – czy to innowacja czy IMITACJA
  Twierdze że imitacja tam nie stał Tir tylko ktoś posadzil swoje cztery litery a płyta dupnęła czyli wszystko do dupy
  Takie płyty to spokojnie powinne wytrzymac 100 lat
  Precz z dziadostwem i bublami kiedy wymiana tych nie myślących w ratuszu znowu jakies dziadostwo zastosują a to porządny kamien i bedzie spokój myślec ,myślec i konsultowac z fachowcami a nie kiepskie piaskowce montowac ; Uf!

Comments are closed.