Zdjęcie: KSW nr 1 w Rzeszowie

76-letni mężczyzna milczał przez 13 lat. Miał wyciętą krtań. Lekarze z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie wszczepili mu protezę głosową.

Wszczepianie protez głosowych od dawna jest znanym zabiegiem. Ale dla lekarzy z Kliniki Otolaryngologii KSW nr 1 to był szczególny przypadek. – Po raz pierwszy wszczepialiśmy protezę głosową pacjentowi, który 13 lat temu przeszedł zabieg usunięcia krtani – mówi dr n. med. Katarzyna Ura-Sabat z KSW nr 1. 

Proteza może być wszczepiona zaraz po zabiegu usunięcia krtani bądź wtórnie kilka lat później. Umieszczana jest w niewielkim otworze między tchawicą a przełykiem.

Zdjęcie: KSW nr 1 w Rzeszowie

Lekarze ze szpitala przy ul. Szopena w Rzeszowie przeprowadzili zabieg we wtorek, 31 maja, następnego dnia pan Jan miał już zajęcia z logopedą. Pierwsze słowo, jakie wypowiedział, brzmiało: „lato”. 

Pan Jan z Rzeszowa sam zgłosił się do szpitala na zabieg. O tym, że może jeszcze odzyskać głos dowiedział się podczas spotkania dla pacjentów laryngektomowanych.

Nie wszyscy jednak mogą być zakwalifikowani do tego zabiegu. – Główne przeciwskazania, to zbyt duże zaawansowanie kliniczne, choroby otępienne mózgu i niedowład kończyn górnych po przejściu udaru mózgu – wyjaśnia doktor Ura-Saba.

Klinika Otorynolaryngologii w KSW, jako standard proponuje pacjentom wszczepienie protezy głosowej, która umożliwia odzyskanie głosu i komunikowanie się w krótkim czasie po zabiegu. Ponadto pacjent ma zapewnioną rehabilitację oddechową, która wspomagana jest nowoczesnymi wymiennikami ciepła i wilgoci oraz rurkami silikonowymi.

Od czerwca 2021 roku, pod kierownictwem dra n. med. Krzysztofa Szubera z Kliniki Otorynolaryngologii KSW, przeprowadzono 15 zabiegów wszczepienia protez: 11 implantacji pierwotnych i 4 zabiegi wtórnej implantacji.

(la)

Zdjęcie: KSW nr 1 w Rzeszowie

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama