Po ataku zimy: 816 interwencji strażaków, bez prądu wciąż ok. 13 tysięcy domów

816 razy wyjeżdżali w sobotę strażacy do usuwania skutków intensywnych opadów śniegu w naszym regionie. Ok. 13 tys. domów wciąż nie ma prądu.

 

Zdjęcia: Komenda Powiatowa PSP w Brzozowie

Strażacy głównie usuwali połamane konary, drzewa i gałęzie, które runęły pod naporem ciężkiego śniegu na chodniki, ulice i linie energetyczne. W czterech przypadkach pożyczali agregaty dla domów, w których nie było prądu. Agregaty wykorzystano do zasilenia urządzeń medycznych, które są niezbędne do podtrzymania życia chorych. 

– Czterokrotnie byliśmy wzywani też do zabezpieczenia uszkodzonych dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Najwięcej interwencji odnotowaliśmy w powiatach: krośnieńskim, rzeszowskim, dębickim i brzozowskim – poinformował w niedzielę rano bryg. Marcin Betleja, rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie.

Na szczęście, nikomu nic się nie stało. Strażacy apelują, by jeszcze w niedzielę nie wchodzić do parków i lasów, bo nadłamane gałęzie mogą wyrządzić komuś krzywdę. Interwencje strażaków rozpoczęły się w piątek po południu. Tylko w powiecie rzeszowskim strażacy wyjeżdżali już ok. 130 razy. W niedzielę od rana było kilka interwencji. 

Energetycy pracują do skutku

Jak nam przekazał po godz. 10:00 Łukasz Boczar z PGE Dystrybucja Rzeszów, prądu wciąż nie ma w około 13 tysiącach gospodarstw domowych, najwięcej w powiatach: rzeszowskim, jasielskim, sanockim, mieleckim i krośnieńskim. – Nadal wyłączonych jest 50 linii średniego napięcia oraz 400 stacji transformatorowych – dodał Boczar. 

Energetycy wciąż pracują nad usuwaniem ostatnich awarii. – Jeżeli warunki atmosferyczne się nie pogorszą, to jeszcze w niedzielę przywrócimy zasilanie we wszystkich domach. Pracujemy do skutku – powiedział nam Łukasz Boczar. Dotychczas usunięto ok. 90 procent awarii. W sobotę rano na Podkarpaciu prądu nie miało prawie 120 tys. domów. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama