Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

Po niemal rocznych pracach, w Rzeszowie zostanie otwarta Izba Pamięci Komunikacji Miejskiej. Po raz pierwszy będzie ją można zwiedzić w sobotę, 18 maja, podczas Nocy Muzeów. 

Izba Pamięci Komunikacji Miejskiej powstała przy ul. Miłocińskiej 75 w filii Muzeum Techniki i Militariów (byłe budynki Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości). To inicjatywa Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji. Z pomocą finansową przyszło wielu sponsorów prywatnych i prawnych. 

– Nie było łatwo. Pierwotne terminy oddania do użytku tego miejsca uległy zmianie ze względu na stan techniczny budynku. Dziś cieszymy się, że zachowamy dla innych pokoleń, cząstkę historii Rzeszowa w temacie komunikacji miejskiej – informuje Dominik Bąk, prezes PSMK. 

W Izbie Pamięci Komunikacji Miejskiej będzie stała wystawa z okazji 70-lecia miejskiej komunikacji, będziecie mogli zwiedzić kabinę Jelcza 120 MM/2, zobaczycie elementy wycofanych autobusów, które jeździły w barwach MPK. Nie zabraknie także archiwalnych ksiąg, książek, rozkładów jazdy, biletów, itp. 

W sobotę, 18 maja, podczas Nocy Muzeów Izbę Pamięci Komunikacji Miejskiej będzie można zwiedzać od godz. 16:00 do północy. Tego dnia będziecie mogli się przejechać Jelczem PR110U #442 z MPK Rzeszów. Kursować będzie specjalna linia autobusowa łącząca Rynek – Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie – filie przy ulicach Kochanowskiego i Miłocińskiej. 

Autobus będzie odjeżdżał z Rynku przy Podziemnej Trasie Turystycznej o godzinach: 17:00, 18:00, 19:00 i 20:00. Po drodze Jelcz zatrzyma się na jednym przystanku na ul. Kochanowskiego przy Muzeum Techniki i Militariów. Powroty z ul. Miłocińskiej na Rynek o godzinach: 17:45, 18:45, 19:45 i 20:45 (bez przystanków). Przejazd będzie darmowy. 

Osoby, które skorzystają z przejazdu, do Izby Pamięci Komunikacji Miejskiej zostaną pokierowane przez działaczy Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji.

Po Nocy Muzeów Izba Pamięci będzie czynna w niedziele oraz święta państwowe w godzinach 15:00-19:00. Wstęp do końca br. będzie darmowy. Izba czynna będzie od marca do listopada.
 
Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama