Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Czy warto zostać żołnierzem i w imię romantycznych wzorców służyć Bogu i ojczyźnie? O tym już w najbliższy piątek będzie przekonywać 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, która w tym roku obchodzi 23. rocznicę swojego istnienia. W programie m.in. prezentacja sprzętu wojskowego.

Główna część obchodów to uroczysty apel, który rozpocznie się o godz. 12:00 w kompleksie koszarowym przy ul. Langiewicza 4 na stadionie „Podhalańczyk”(wejście główną bramą jednostki) w Rzeszowie.

Apel, przeprowadzony zgodnie z ceremoniałem wojskowym, obejmował będzie m.in. nadanie tytułów „Honorowego Podhalańczyka”, wyróżnienia i podziękowania dla żołnierzy, a także defiladę wojskową.

21. Brygada Strzelców Podhalańskich zaprasza również na Dzień Otwartych Koszar połączony z pokazami uzbrojenia i sprzętu wojskowego, który zaplanowany został z myślą o dzieciach i młodzieży. Odbędzie się on na terenie jednostki wojskowej przy ul. Langiewicza 4 (21. Batalion Logistyczny) od godz. 10:00 do 15:00.

– Wszystkie jednostki podhalańczyków zaprezentują swój sprzęt. Młodzież będzie mogła zobaczyć uzbrojenie od najlżejszego, jak broń osobista oraz strzelców wyborowych, a skończywszy na czołgach i haubicach. Dodatkowo swoje nowości pokaże Huta Stalowa Wola. Na placu w jednostce stanie nowoczesna wyrzutnia rakiet „Langusta”, haubica „Kryl” i podobne – informuje kpt. Konrad Radzik, rzecznik 21. BSP.

W czasie pokazów swoje stanowiska zaprezentuje też rzeszowskie „Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej”, którego przedstawiciele pokażą pamiątki związane z historią wojskowości oraz filmy i książki na temat Wojska Polskiego. Zaprezentowane zostaną grupy rekonstrukcyjne w różnym umundurowaniu, a dla dzieci i dorosłych będą zorganizowane gry i zabawy z nagrodami.

W 23. urodzinach „podhalańczyków” wezmą udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, wojskowych oraz ludzie związani z brygadą. – Dla wszystkich chętnych bramy jednostki będą otwarte – dodaje kpt. Radzik.

Piątkowe uroczystości poprzedzi msza święta o godz. 10:30 w intencji ojczyzny i żołnierzy w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie przy ul. Reformackiej.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: