Reklama

Podkarpaccy działacze komitetu Kukiz’15 są przekonani, że w okręgu rzeszowskim zdobędą co najmniej trzy mandaty do Sejmu, w okręgu krośnieńskim – dwa. Nie udało im się jednak wypełnić obu list z kandydatami.

Zamieszanie na listach wyborczych komitetu Pawła Kukiza dotknęło także podkarpackie listy. Przez wewnątrzpartyjne kłótnie miejsca kandydatów co chwilę się zmieniały. Ostatecznie na rzeszowskiej liście (okręg nr 23) nie ma m.in. Piotra Kaczkowskiego z Kolbuszowej, działacza Ruchu Narodowego, oraz Macieja Miłosza, adwokata ze Stalowej Woli.

Miłosz pierwotnie był liderem rzeszowskiej listy, potem spadł aż na czwarte miejsce, aż w końcu zrezygnował ze startu w wyborach. Na czele listy ostatecznie jest 31-letni Maciej Masłowski z Rzeszowa, z zawodu informatyk, który jest nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Masłowski jest rodzinnie powiązany z Pawłem Kukizem. – Nie jestem jego kuzynem – Masłowski zaprzeczał pojawiającym się w mediach informacjom. – Pradziadek Pawła i mój prapradziadek byli kuzynostwem – wyjaśniał lider rzeszowskiej listy komitetu Kukiz’15.

Maciej Masłowski od początku jest zaangażowany w polityczną karierę Kukiza. Był rzeszowskim koordynatorem inicjatywy Zmieleni.pl.

Zamieszanie na rzeszowskiej liście kukizowców spowodowało, że komitet nie zarejestrował maksymalnej liczby (30) kandydatów w okręgu nr 23. Na liście znalazło się 27 osób.

Selekcja musiała być

– Mnóstwo osób jest niezadowolonych – przyznawał w czwartek Masłowski podczas prezentacji kandydatów w Rzeszowie. – Część osób zrezygnowała, nie wszystkim odpowiadały miejsca. Musieliśmy robić jakąś selekcję. Ci, którzy są, to bardzo wartościowe osoby. Liczyło się doświadczenie, wiek pomiędzy 25. a 45. rokiem życia, ale są też osoby starsze.

Z drugiego miejsca na liście rzeszowskiej startuje Grzegorz Kida ze Stalowej Woli, działacz Kongresu Nowej Prawicy. Kida z wykształcenia jest psychologiem, pracuje na KUL, jest też doradcą zawodowym w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie.

– Chciałbym, żeby uczelnie i instytucje rynku pracy działały na zasadzie naczyń połączonych. Dziś, niestety, rynek pracy działa sobie, rynek edukacji sobie – mówi Kida.

Trzecie miejsce na liście rzeszowskiej zajmuje Maja Ignaś z Wolicy Piaskowej. Ignaś jest nauczycielką języka angielskiego, udziela się społecznie.

– Działanie to moja pasja, działam bez względu na kalendarz wyborczy. Priorytetem jest dbanie o przedsiębiorców, tworzenie miejsc pracy. Politycy ich nie tworzą, chyba że dla urzędników. Zmieńmy system, aby nasz kraj był przyjazny przedsiębiorcom – apeluje Maja Ignaś, jedna z siedmiu kobiet na liście.

Przełamać „układ magdalenkowy”

W okręgu nr 22 (krośnieńsko-przemyskim) takiego zamieszania z układaniem miejsc kandydatów na liście nie było, choć kukizowcy też nie zapełnili maksymalnie listy. Na 22 możliwych kandydatów startuje 19.

Liderem listy krośnieńskiej jest 34-letni Wojciech Bakun z Przemyśla, który od 12 lat z żoną prowadzi firmę. Bakun działa w stowarzyszeniu kupieckim, zaangażowany jest także w działalność drużyny piłkarek Motor Przemyśl. Ma żonę, jest ojcem dwójki dzieci.

Z drugiego miejsca startuje 53-letni Robert Majka, także z Przemyśla. Majka był działaczem podziemnej opozycji. – Chciałbym przełamać „układ magdalenkowy”, dlatego kandyduję z listy Kukiza – mówi Majka.

Trzecie miejsce na liście ma 22-letnia Magdalena Targańska z Jasła, która studiuje w Rzeszowie. Była zaangażowana w kampanię prezydencką Pawła Kukiza na Podkarpaciu, potem pracowała przy wrześniowym referendum, które zakończyło się totalną porażką.

Kto jeszcze kandyduje?

Na dalszych miejscach obu list komitetu Kukiz’15 są m.in. przedsiębiorcy, prawnicy, studenci, geodeci. – Chciałbym uatrakcyjniać przedsiębiorczość u młodych. Żeby ich pierwszym pomysłem na życie nie była emigracji – mówi Tomasz Janków, który startuje z 4. miejsca listy krośnieńskiej.

Tomasz Pawlus (7. miejsce w okręgu nr 22), prawnik, uważa, że należy radykalnie zmieć styl działania wymiaru sprawiedliwości. Anna Chmielowiec (14. miejsce), z wykształcenia prawnik i socjolog, chce się zajmować edukacją. – Jestem samotną matką, mam 18-letnią córkę. Od podstaw znam trudy wychowania dzieci – twierdzi Chmielowiec.

Na rzeszowskiej liście jest m.in. 31-letni Artur Mokrzycki (6. miejsce), z wykształcenia informatyk. Mokrzycki uważa, że państwo powinno więcej pieniędzy przeznaczać na innowację. – To przyszłość Polski. Chciałbym też zmienić politykę prorodzinną – mówi.

5 mandatów to pewnik?

Do Senatu komitet Kukiz’15 na Podkarpaciu wystawia tylko jednego kandydata w okręgu nr 54, obejmujący Tarnobrzeg oraz powiaty: leżajski, niżański, stalowowolski, tarnobrzeski. Do Senatu kandyduje 52-letnia Marzena Kardasińska ze Stalowej Woli, która z wykształcenia jest pedagogiem, muzykiem, działa w związku zawodowym.

– Poznałam wspaniałych, przedsiębiorczych ludzi. Znam ich oczekiwania – zapewnia Kardasińska.

Podkarpaccy kukizowcy są przekonani, że wprowadzą do Sejmu swoich ludzi. – W okręgu rzeszowskim uda się zdobyć trzy mandaty, czwarty jest marzeniem. Nie fantazjuję – zastrzegał Maciej Masłowski.

– W okręgu krośnieńskim zdobędziemy dwa – mówią działacze, trochę zapominając, że Kukiz’15 balansuje na granicy 5-procentowego progu wyborczego, a sam lider szybko roztrwonił ponad 20-procentowe poparcie z wyborów prezydenckich.

WALDEMAR BIENIEK

LISTY WYBORCZE KUKIZ’15

Okręg nr 23 (rzeszowsko-tarnobrzeski)

1. Maciej Masłowski

2. Grzegorz Kida

3. Maja Ignaś

4. Paweł Goclon

5. Grzegorz Ziomek

6. Artur Mokrzycki

7. Artur Mryczko

8. Janusz Bronkiewicz

9. Anita Zachariasz

10. Łukasz Wolanin

11. Krystian Srebrny

12. Anna Wąs

13. Karolina Kut

14. Marcin Puźniak

15. Urszula Tylutki

16. Mariusz Turzański

17. Natalia Ząbek

18. Alicja Bobola

19. Agnieszka Pyzińska

20. Józef Dybowski

21. Tomasz Gorczyca

22. Aleksander Pietrucha

23. Ewelina Nycz

24. Karolina Cisek

25. Weronika Motowidlak

26. Marcin Jodłowski

27. Daniel Hausner

Okręg nr 22 (krośnieńsko-przemyski)

1. Wojciech Bakun

2. Robert Majka

3. Magdalena Targańska

4. Tomasz Janków

5. Zbigniew Hatłas

6. Violetta Wolska

7. Tomasz Pawlus

8. Dariusz Rogowski

9. Ewelina Drozd

10. Zbigniew Hass

11. Krzysztof Pinkowicz

12. Marta Kucab

13. Wiesław Fic

14. Anna Chmielowiec

15. Mariusz Lechwar

16. Joanna Kostkiewicz

17. Krystian Książek

18. Agata Cichoń

19. Krystian Gazda

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama