Podkarpaccy policjanci wśród laureatów XIX Kynologicznych Mistrzostw Policji

Sukces rzeszowskich policjantów i ich psów służbowych. Mł. asp. Bartłomiej Ciupak i st. asp. Tomasz Czekaj zajęli drugie miejsce podczas XIX Finału Kynologicznych Mistrzostw Policji. 

 

Mistrzostwa odbyły się w Zakładzie Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji w Sułkowicach w dniach 2-6 września. Przez cztery dni rywalizowali ze sobą najlepsi w kraju przewodnicy psów służbowych wyszkolonych do wyszukiwania zapachów narkotyków i wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych.

W finale Mistrzostw uczestniczyło 17 drużyn, które reprezentowały komendy wojewódzkie policji i Komendę Stołeczną Policji. Podkarpacki garnizon reprezentowali: st. asp. Tomasz Czekaj z psem „Krasa” do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oraz mł. asp. Bartłomiej Ciupak z psem „Krak” do wyszukiwania zapachów narkotyków z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.

Podkarpaccy funkcjonariusze i ich psy odnieśli duży sukces, zajęli drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej. Na finał składał się test wiedzy i udzielania pierwszej pomocy. Następnie drużyny rywalizowały w konkurencjach praktycznych: przeszukiwania pomieszczeń, bagaży, samochodów osobowych i pojazdów komunikacji publicznej oraz posłuszeństwa ogólnego z elementami pokonywania przeszkód.

W tej ostatniej konkurencji najlepszy okazał się Bartłomiej Ciupak z „Krakiem”, zdobywając maksymalną liczbę 100 pkt. Łącznie drużyna mogła zdobyć 1200 pkt. Podkarpacka zdobyła 1057 pkt., co dało jej drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej i trzecie miejsce w klasyfikacji indywidualnej dla Tomasza Czekaja i „Krasy”. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Bartłomiej Ciupak w policji pracuje od 7 lat. Od 5 lat jest przewodnikiem psów służbowych. Wspólnie z „Krakiem” odnosili już sukcesy w zawodach kynologicznych. W 2018 roku okazali się najlepsi podczas szkolenia zespołów przewodników psów służbowych zorganizowanego przez Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych.

„Krak” jest 4-letnim psem, wielokrotnie przyczynił się do odnalezienia narkotyków. Komenda Miejska Policji w Rzeszowie kupiła go za pieniądze przekazane przez prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca. Łącznie w rzeszowskiej policji pracuje pięć czworonożnych funkcjonariuszy: trzy patrolowo-tropiące, jeden do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych i wspomniany „Krak” wyszkolony do wyszukiwania zapachów narkotyków. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama