Reklama

Dzisiaj (21 maja) na Bałkany wyrusza podkarpacki moduł pomp wysokiej wydajności. Polscy strażacy będą przez minimum dwa tygodnie pomagać w usuwaniu skutków potężnej powodzi, która nawiedziła tamten rejon Europy.

[Not a valid template]

 

W skład modułu wchodzi 37 strażaków z województw: podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego. Zabierają ze sobą pompy o łącznej wydajności prawie 100 tysięcy litrów na minutę.

– Moduł wyposażony jest także w specjalistyczne kontenery: sanitarny z prysznicami oraz kwatermistrzowski, dzięki któremu można wybudować samowystarczalne obozowisko dla strażaków. Do koordynacji pracy ratowników służy samochód dowodzenia i łączności – mówi młodszy brygadier Marcin Betleja, rzecznik prasowy podkarpackiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Strażacy wraz ze sprzętem zbierają się dzisiaj (21 maja) o godz. 18:00 na placu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie. Stamtąd po przeglądnięciu sprzętu i krótkiej odprawy wyruszą na Bałkany.

Bałkany od wielu dni zmagają się z największą powodzią od 120 lat. Ucierpiało w niej ponad 1,6 mln ludzi, ok. 50 zginęło, rośnie również ryzyko epidemii.

Podkarpacki moduł HCP powstał w 2011 r. i został włączony do wspólnotowego mechanizmu ochrony ludności Unii Europejskiej. Spełnia wszelkie wymagania Komisji Europejskiej pod względem sprzętu i samowystarczalności. Wymogiem jest, by ratownicy jadący na pomoc byli samowystarczalni przez 21 dni tak by nie stanowić obciążenia dla kraju proszącego o pomoc. W ubiegłym roku podkarpacki moduł uczestniczył w międzynarodowych ćwiczenia w Estonii, gdzie w pełni potwierdził swoją przydatność w usuwaniu skutków powodzi.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.