W styczniu i lutym, przy pożarach traw i nieużytków rolnych, strażacy na Podkarpaciu interweniowali najczęściej w Polsce. Od początku roku w regionie zanotowano 401 takich pożarów, co plasuje województwo na pierwszym miejscu w kraju.
Lawinowy wzrost pożarów
Według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, od 1 stycznia do 24 lutego 2025 roku w Polsce doszło do 2413 pożarów traw i nieużytków. To prawie cztery i pół raza więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy takich zdarzeń było 572. Na Podkarpaciu liczba interwencji osiągnęła 401 przypadków, co stanowi najwyższy wynik spośród wszystkich województw.
Liczba pożarów, które strażacy naliczyli w kraju: Podkarpacie (401), Mazowsze (383, jedna osoba ranna), Małopolska (299) i woj. świętokrzyskie (255). W woj. łódzkim doszło do 97 pożarów, ale jedna osoba zginęła.

Statystycznie pożarów mniej
Jak wynika ze statystyk PSP, liczba interwencji strażaków na Podkarpaciu waha się od ponad 4,5 tys. w 2019 roku do nieco ponad 1,5 tys. w 2021 roku.
– Najwięcej pożarów traw zwykle obserwujemy w marcu i kwietniu, ale w tym roku ich liczba znacząco wzrosła już w styczniu i lutym – mówi st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendy Głównej PSP. – Jest to spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi – brakiem opadów oraz wysokimi temperaturami jak na zimowe miesiące.

Podpalenia i lekkomyślność
– Niestety, trawy płoną najczęściej w wyniku podpaleń, których sprawcami są osoby szukające „zabawy” lub nie zdające sobie sprawy z konsekwencji – dodaje Kierzkowski.
Choć w Polsce przypadki wypalania pól przez rolników są coraz rzadsze, strażacy ostrzegają przed groźnym trendem w miastach.
– Więcej pożarów traw notujemy w aglomeracjach miejskich, na terenach zielonych na obrzeżach miast. Wypalanie w celach rolniczych praktycznie zanikło – zaznacza Kierzkowski.

Konsekwencje = 30 000 złotych
W Polsce wypalanie traw jest nielegalne i podlega sankcjom prawnym. Za celowe wzniecenie ognia grozi mandat, kara grzywny, a nawet pozbawienie wolności.
O tym, że postępowanie takie jest niedozwolone mówi m.in. ustawa o ochronie przyrody. Dodany do niej został przepis Art. 130a., który mówi, że osoba, która usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych.
Statystyka interwencji w woj. podkarpackim (trawy, nieużytki)
| Rok | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
| Liczba interwencji | 2 066 | 4 537 | 3 742 | 1 532 | 3 941 | 1 196 | 1 706 |
(oprac. rom)
Czytaj więcej:
Nocny pożar samochodów w Rzeszowie. Spłonęło jedno auto, dwa uszkodzone


![Kolejne czołowe zderzenie. 85-latek zjechał na przeciwległy pas, cztery osoby w szpitalu [ZDJĘCIA] czołowe zderzenie czołówka](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/czolowe-zderzenie-podkarpacie-01-218x150.jpg)

![Groźny wypadek w Rzeszowie. Samochód przewrócił się na dach [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/wypadek-niemierskiego-rzeszow2-218x150.jpg)
![Kłęby dymu widoczne z wielu kilometrów. Podsumowanie gwałtownego pożaru [FOTORELACJA] pożąr bargum markowa](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/bargum-markowa-pozar-01-218x150.jpg)
![Ogromny pożar w zakładzie produkcji i regeneracji opon koło Łańcuta. W akcji blisko 30 zastępów straży pożarnej [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/pozara-markowa-218x150.png)


![Skażenie rzeki na Podkarpaciu. Pojawiły się martwe ryby, trwa poszukiwanie źródła zanieczyszczenia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/skazenie-rzeki-stobnica-osp-lutcza0-218x150.jpg)




![Miliardy trafiły do zbrojeniówki na Podkarpaciu. Są umowy na amunicję, haubice i wozy bojowe [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/safe-stalowa-wola2026-pgz-kosiniak-kamysz-218x150.jpg)

![Nowy most na Sanie zostanie otwarty w lipcu. Będzie nosił imię królowej Zofii [ZDJĘCIA] nowy most na sanie w sanoku](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/Most-Sanok-01-218x150.jpg)
![Rewolucja w leczeniu raka na Podkarpaciu. Nie chodzi o szpital w Rzeszowie [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/szpital-kolbuszowa-urologia13-218x150.jpg)
![Nowy mural na SP nr 21 w Rzeszowie. Zakończenie rozbudowy przesunięte o miesiąc [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/mural-sp21-rzeszow3-218x150.jpg)

![Od 8 czerwca zmiany w organizacji ruchu na S19: odcinek Sokołów Małopolski – Jasionka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/s19-zmiana-02-1-218x150.jpeg)










![25 lat Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uroczysta gala, wyróżnienia i hołd dla twórców uczelni [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/25lecie-UniwersytetuRzeszowskiego0-218x150.jpg)





![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)









