Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Pomoc w poszukiwaniu informacji w zakresie Unii Europejskiej będzie oferowało Centrum Dokumentacji Europejskiej, które w najbliższy wtorek (29 listopada) zostanie otwarte w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. To pierwsza taka placówka na Podkarpaciu.

Gościem specjalnym otwarcia CDE będzie dr Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Centra Dokumentacji Europejskiej działają w ramach europejskiej sieci informacyjnej tworzonej przez KE. Powstają na mocy umowy zawieranej pomiędzy KE, a ośrodkami akademickimi prowadzącymi dydaktykę i badania naukowe z zakresu integracji europejskiej. 

– CDE pełnią przede wszystkim funkcję informacyjną, ale także biblioteki unijnej. Oferują użytkownikom pomoc w poszukiwaniu informacji w zakresie Unii Europejskiej – dodaje prof. Marcin Szewczyk, dyrektor CDE w Rzeszowie.

CDE funkcjonują praktycznie we wszystkich regionach w Polsce, do tej pory „białą plamą” na mapie było Podkarpacie. Takie Centra działają przy prężnych polskich uczelniach oraz ośrodkach badawczych, m.in. Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, czy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. 

Podczas zaplanowanego na wtorek otwarcia CDE w Rzeszowie odbędzie się również debata nt. obecnego kryzysu uchodźczego oraz polityki migracyjnej UE, w której wezmą udział: dr Marek Prawda; dr Anna Siewierska-Chmaj, wicedyrektor Instytutu Badań nad Cywilizacjami; dr inż. Maciej Milczanowski, dyrektor Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem Narodowym WSIiZ, a także Rafał Kostrzyński, ekspert Biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR).

 – Na Podkarpaciu WSIiZ jest głównym partnerem Komisji Europejskiej w zakresie prowadzenia wyspecjalizowanych punktów doradczo-informacyjnych, czego dowodem jest m.in. prowadzenie Punktu Informacyjnego Europe – Direct Rzeszów, Regionalnego Punktu Informacyjnego Eurodesk Rzeszów czy Enterprise Europe Network – przypomina  Dominik Łazarz z biura prasowego WSIiZ, a także wicedyrektor CDE Rzeszów.

Ponadto pracownik rzeszowskiej uczelni prof. Marcin Szewczyk jest jedynym na Podkarpaciu ekspertem  Team Europe – sieci krajowych ekspertów z zakresu europeistyk, tworzonej przez Komisję Europejską.

Otwarcie CDE odbędzie się o godz. 10:00 w Klubie IQ WSIiZ. Udział w spotkaniu należy potwierdzić wysyłając maila na adres: mlewicka@wsiz.rzeszow.pl lub dzwoniąc pod nr tel. (17) 866 11 82 do 28 listopada br. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: