Podkarpacka policja ma 45 nowych radiowozów. Gdzie je przekazano? [ZDJĘCIA]

Reklama

Ponad 3 mln zł kosztowało 45 nowych radiowozów policyjnych, które w środę w Rzeszowie uroczyście przekazano podkarpackiej policji.

 

Zakup 15 nowych radiowozów zostało sfinansowany z budżetu policji w ramach Programu Modernizacji Policji na lata 2017-2020. Kupiono autobus, siedem furgonów renault traffic i volkswagen T6, a także pięć oznakowanych radiowozów kia cee’d oraz mitsubishi pajero i citroen C4. 

Do zakupu pozostałych 30 radiowozów w połowie dołożyli się po połowie samorząd wojewódzki oraz 14 samorządów powiatowych, do których lokalnym komendom i komisariatom przekazano nowy policyjne samochody. Radiowozy trafiły do komend miejskich w Rzeszowie, Krośnie i Tarnobrzegu, oraz komend powiatowych w Jarosławiu, Jaśle, Leżajsku, Lubaczowie, Mielcu, Sanoku, Strzyżowie i Stalowej Woli.

Niemal wszystkie to oznakowane radiowozy, przeznaczone są dla policjantów wydziałów prewencyjnego i ruchu drogowego. KMP w Rzeszowie otrzymała pięć samochodów: trzy oznakowane ople astra, oznakowany opel mokka i nieoznakowana kia cee’d. Radiowozy będą na wyposażeniu dwóch rzeszowskich komisariatów (Nowe Miasto i Baranówka – opel astra) oraz komisariatów w Boguchwale (opel mokka), Sokołowie Małopolskim (opel astra) i Tyczynie (kia cee’d). 

Na podkarpackie drogi wyjedzie 25 opli astra 1,6 kombi o mocy silnika 200 KM i maksymalnej prędkości 235 km/h, trze ople mokka 1,4 Turbo o mocy 140 KM, suzuki SX4 Cross oraz kia cee’d 1,6 GDI.

Oprócz radiowozów, samorząd wojewódzki dołożył się do zakupu czterech przyczepek do przewozu psów i wózka narzędziowego z wyposażeniem za łączną kwotę 350 tys. zł. Łączna pomoc samorządów gminnych i powiatowych wyniosła 770 tys. zł, a cały sprzęt kosztował ok. 2,3 mln zł.

– Policja musi się wzmacniać techniczne. To zapewnia skuteczną służbę, ale też, co ważne, to szansa na podniesienie poziomu bezpieczeństwa funkcjonariuszy. Ważny, aby sprzęt był niezawodny – mówił podczas przekazania policjantom kluczyków do nowych radiowozów Henryk Moskwa, szef podkarpackiej policji. 

Moskwa zapowiedział, że w niedługim czasie KWP w Rzeszowie otrzyma także specjalistyczny sprzęt. Ponadto rozpoczęła się budowa dwóch nowych komend policji w Jaśle i Lesku.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama