Fot. Marcin Kobiałka / Rzeszów News. Łukasz Rydzik (po prawej stronie)
Reklama

Michał Sztuk został nowym liderem Wiosny w okręgu rzeszowskim, a Łukasz Rydzik w okręgu krośnieńskim. – Nie zwijamy flag – zapewniają przedstawiciele partii Roberta Biedronia. 

O zmianach personalnych na stanowiskach koordynatorów Wiosny na Podkarpaciu poinformowali w niedzielę w Rzeszowie przedstawiciele partii Roberta Biedronia. Przez wiele miesięcy w okręgu rzeszowskim (nr 23) Wiosną kierował Robert Smucz, a w okręgu krośnieńskim (nr 22) Piotr Zych. Obaj zrezygnowali już z członkostwa w Wiośnie.

Szczególnie przypadek Roberta Smucza był zaskakujący. To on miał być liderem podkarpackiej listy Wiosny w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Smucz na kilka tygodni przed eurowyborami niespodziewanie zrezygnował ze startu, tłumaczył to „powodami osobistymi”, zapowiadał, że z Wiosny nie odejdzie. Stało się jednak inaczej.

„Jedynką” Wiosny na Podkarpaciu w wyborach do PE była Anna Skiba, szefowa podkarpackich struktur rozwiązanej już partii Teraz! Ryszarda Petru. Skiba do europarlamentu się nie dostała, z Wiosną teraz współpracuje w sprawach polityki socjalnej. Wiosna w naszym województwie w eurowyborach zdobyła 5,02 proc. głosów.  

Przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi wymieniono kierownictwo Wiosny na Podkarpaciu. Roberta Smucza na stanowisku koordynatora w okręgu rzeszowskim zastąpił Michał Sztuk, który dotychczas był rzecznikiem prasowym Wiosny na Podkarpaciu. Piotra Zycha zaś w okręgu krośnieńskim na stanowisku koordynatora zastąpił Łukasz Rydzik. 

Michał Sztuk jest specjalistą ds. komunikacji i public relations, przedsiębiorcą, skończył politologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracował dla firm i think tanków, wspierając m.in. rozwój polskiego przemysłu obronnego oraz przedsiębiorczości. Sztuk uczestniczył też w akcjach na rzecz obrony demokracji, równego traktowania oraz praw zwierząt.

Łukasz Rydzik zaś jest absolwentem zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i Europejskiej Akademii Dyplomacji, pracował w sektorze bankowym. Rydzik jest inicjatorem oraz koordynatorem EkoWiosny – projektu Wiosny, promującego troskę o środowisko i odpowiedzialność za klimat. Rydzik jest też zaangażowany w ruch Agro Wiosna. 

– Wiosna ma się świetnie. Nie zwijamy flag, wszyscy tego oczekują, jest wręcz przeciwnie – rozwijamy się, budujemy struktury, jesteśmy przygotowani do wyborów – mówiła w niedzielę Monika Pawłowska, koordynatorka Wiosny w regionie południowo-wschodnim, który obejmuje trzy województwa: podkarpackie, lubelskie i świętokrzyskie. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Działacze Wiosny zapowiadają, że przygotowują się do jesiennych wyborów parlamentarnych. – Zapraszamy do współpracy nowe osoby, które licznie do nas się zgłaszają. Tworzymy listy, rozmawiamy z osobami, które będą zainteresowane startem w wyborach – mówi Michał Sztuk. 

Wiosna przygotowuje kilka scenariuszy, szczególnie, że niedawno Robert Biedroń zadeklarował, że jest gotowy rozmawiać z innymi partiami na temat koalicji. Nie wiadomo jeszcze, z kim Wiosna poszłaby do wyborów – czy z koalicją budowaną przez Platformę Obywatelską, czy w dużej koalicji lewicowych ugrupowań, m.in. z Razem. 

– Nie wykluczamy też samodzielnego startu – mówi Michał Sztuk. – Dopóki nie zakończą się rozmowy na temat koalicji, nie możemy gdybać o listach i miejscach – tłumaczy Monika Pawłowska. Wiosna przygotowuje się do powołania sztabów okręgowych i koordynatorów powiatowych.

Oprócz zmian liderów Wiosny w dwóch okręgowych wyborczych na Podkarpaciu zmienił się również lider regionalnego Przedwiośnia – młodzieżówki Wiosny. Był nim Paweł Szczygłowski, który teraz został koordynatorem regionalnym Przedwiośnia na Polskę południowo-wschodnią. Szczygłowskiego zastąpił Damian Rajzer.

Niedawno Wiosna rozpoczęła zapisy do partii, także na Podkarpaciu. Ile osób już się zapisało? Tego nie wiadomo. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama