– To wielkie wyróżnienie, ale też spore wyzwanie – mówi podkarpacki europoseł PiS Tomasz Poręba. Został wybrany na szefa wpływowego konserwatywnego europejskiego think-tanku New Direction w Brukseli.

„New Direction – Fundacja na rzecz Reformy Europejskiej” powstała w 2010 r. a honorowy patronat objęła nad nią zmarła dwa lata temu lady Margaret Thatcher, była premier Wielkiej Brytanii. Celem Fundacji jest promowanie na forum Unii Europejskiej konserwatywnych wartości, budowa Europy Ojczyzn, szacunku dla kultury, tożsamości i religii.

New Direction dąży do stworzenia Europy wolnej, silnej i zjednoczonej a przede wszystkim – bezpiecznej.

Dotychczas think-tank był kierowany przez posła Partii Konserwatywnej Geoffreya van Ordena. Wczoraj (13 lipca) odbyło się posiedzenie Zgromadzenia Generalnego Fundacji, które zdecydowało o powierzeniu tej funkcji na kolejne lata Tomaszowi Porębie, podkarpackiemu europosłowi PiS. We władzach Fundacji znalazł się jeszcze jeden Polak – europoseł PiS Karol Karski.

Poręba i Karski należą w Parlamencie Europejskim do Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Należy do niej 70 europosłów. GEKiR jest trzecią siłą w PE. Największa to Europejska Partia Ludowa (221 osób), do której należą m.in. europosłowie PO. Druga to Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów – 191 członków.

– New Direction już teraz jest bardzo wpływowym europejskim think-tankiem, który odgrywa znaczącą rolę w kształtowaniu poglądów i idei związanych m.in. z funkcjonowaniem Unii Europejskiej. Z jej głosem, opiniami zawartymi w publikowanych przez nią analizach liczą się także w innych polityczno-ideowych środowiskach – mówi Tomasz Poreba.

– Bez wątpienia czeka mnie sporo pracy, bo samo utrzymanie tak znaczącej pozycji jest rzeczą trudną, a moim celem jest, by Fundacja stała się po obu stronach Atlantyku jeszcze bardziej opiniotwórcza niż jest obecnie – podkreśla europoseł PiS.

W ostatnich miesiącach Fundacja współorganizowała z partnerami w Polsce konferencje i seminaria na temat strefy euro, Partnerstwa Wschodniego, sytuacji na Ukrainie i sojuszu transatlantyckiego.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama