Zdjęcie: Pixabay

Rzuć wszystko i wyjedź w filmowe Bieszczady! Kinomani i pasjonaci regionu spotkają się w Zatwarnicy (24-27 lipca), Lutowiskach (25-26 lipca), Majdanie k. Cisnej (27-28 lipca) i Ustrzykach Dolnych (29-30 lipca). 

Podkarpacki Szlak Filmowy tworzony jest od 2020 roku. Jego ideą jest odkrywanie Podkarpacia szlakiem tworzonych tu filmów. Coroczne wydarzenia inaugurują kolejny etap Szlaku, a opracowane mapy i zbiór wiedzy o filmowej historii regionu służą turystom i mieszkańcom przez cały rok. Pierwszym punktem Podkarpackiego Szlaku Filmowego były Jaśliska, kolejnym – Przemyśl, tegorocznym – Bieszczady (24-30 lipca). 

Jak twierdzi Jagoda Mazepa z Podkarpackiej Komisji Filmowej w Rzeszowie, już od lat 50. XX wieku filmowcy zakochiwali się w Bieszczadach. W dzikich plenerach tego regionu powstały takie produkcje jak „Rancho Texas” Wadima Berestowskiego (1958) – pierwszy polski western, „Pan Wołodyjowski” Jerzego Hoffmana (1969), czy „Wolna sobota” (1977) według scenariusza Jerzego Janickiego.

Bieszczady stały się dla filmowców miejscem kultowym. Powstało tu blisko 20 produkcji fabularnych. To, co je łączy, to zachwyt nad naturą, często połączony z przygodą i poczuciem wolności. Dużo jest też obrazów przeszłości i przywoływania trudnych powojennych losów tych terenów. Współcześnie, najbardziej znaną produkcją jest popularny na całym świecie serial o strażnikach granicznych „Wataha” (HBO).

Podkarpacki Szlak Filmowy vol. 3 odbędzie w Zatwarnicy (24-27 lipca, kino Końkret), Lutowiskach (25-26 lipca), Majdanie k. Cisnej (27-28 lipca) i Ustrzykach Dolnych (29-30 lipca, Rynek). W programie znalazło się wiele filmowych atrakcji, a organizatorzy postarali się, by wydarzenia odbywały się w najbardziej klimatycznych miejscach Bieszczad.

Podkarpacki Szlak Filmowy to przede wszystkim pokazy filmów. Zobaczcie produkcje sprzed wielu lat, jak na przykład, psychologiczny dramat wojenny „Ogniomistrz Kaleń” (reż. Ewa i Czesław Petelscy, 1961), czy „Wilcze echa” (reż. Aleksander Ścibor-Rylski, 1968) oraz inne filmy powstałe w Bieszczadach pod koniec XX wieku.

W programie znalazły się także projekcje kina współczesnego – międzynarodowa produkcja „Bandyta” (reż. Maciej Dejczer, 1997), „Serce, serduszko” (reż. Jan Jakub Kolski, 2014), „Wielkie zimno” (reż. Gerard Pautonnier, 2017), czy dokumentalna opowieść o Chatce Puchatka „Śniła mi się Połonina” (reż. Robert Żurakowski, 2021). Projekcji dokumentu będzie towarzyszyło spotkanie z reżyserem.

Szczególnym wydarzeniem będą projekcje z cyklu „nakręceni na taśmę” (25 lipca, Lutowiska). Organizatorzy specjalnie na potrzeby wydarzenia przywrócili funkcjonalność staremu i niezwykle klimatycznemu kinu Otryt w Lutowiskach. Widzowie będą mogli zasiąść w oryginalnie zachowanych fotelach i obejrzeć filmy odtworzone z taśmy filmowej 35 mm ze starego projektora, który wiele lat temu służył w tym miejscu.

Na przywróconym do życia ekranie kina Otryt zobaczymy kultowe tytuły – zrealizowaną z wielkim rozmachem ekranizację sienkiewiczowskiej powieści „Pan Wołodyjowski” (reż. Jerzy Hoffman, 1969) oraz pierwszy eastern (odpowiednik słowa western) „Rancho Texas” (reż. Wadim Berestowski, 1958).

Otwarciu Podkarpackiego Szlaku Filmowego tradycyjnie już towarzyszyć będą koncerty muzyki filmowej. W tym roku czekają na was aż trzy plenerowe muzyczne wieczory. Pierwszego dnia 24 lipca w Zatwarnicy klimatyczne utwory Krzysztofa Komedy zagra Marek Murias Kwartet.

W środę 27 lipca na stacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Majdanie k. Cisnej usłyszycie zespół DesOrient, który wykona filmowe utwory Michała Lorenca. Zespół wykorzystuje na scenie bogate instrumentarium (m.in. flety, cymbały, bębny) i w swoich brzmieniach inspiruje się muzyką etniczną. W ich wykonaniu usłyszymy m.in. „Taniec Eleny”, charakterystyczny utwór z filmu „Bandyta”.

Ostatniego dnia wydarzenia, a więc w sobotę 30 lipca w Ustrzykach Dolnych, usłyszymy Tołhaje. Zespół już w ubiegłym roku, podczas otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Przemyślu, zachwycił słuchaczy swoim występem i wykonaniem muzyki z serialu HBO „Wataha”. – Artystów nie mogło więc zabraknąć podczas wydarzenia w Bieszczadach – podkreśla Jagoda Mazepa z PKF. 

„Wataha” to serial, który ma fanów na całym świecie, ale największych fanów i znawców „Watahy” spotkać można właśnie w Bieszczadach. O tym będziecie mogli przekonać się 30 lipca w Ustrzykach Dolnych podczas wielkiego turnieju wiedzy o serialu „Wataha”. Dla sympatyków tej produkcji będzie to nie lada gratka – turniej poprowadzi Leszek Lichota, odtwórca roli Wiktora Rebrowa w serialu HBO.

Tegoroczna odsłona szlaku to także wydarzenia edukacyjne. Kinomanów i pasjonatów regionu organizatorzy zapraszają w niedzielę 24 lipca do Zatwarnicy na filmoznawcze prelekcje w ramach projektu GreenFilmTourism. O bieszczadzkich ścieżkach filmowych opowie Grażyna Bochenek, a o filmowym szlaku polsko-słowackim z wampirami i Oscarami w tle opowie Maciej Gil.

Turystów i miłośników wycieczek organizatorzy zapraszają we wtorek 26 lipca do Lutowisk na „Spacer z Leśnikiem”, czyli czterogodzinną wędrówkę śladem trzech kultur po ścieżce filmowo-historycznej. Po ścieżce oprowadzać będą leśnicy z Nadleśnictwa Lutowiska.

Nie zabraknie także wydarzeń dla dzieci, które zapraszamy do strefy edukacyjnej „Co w lesie piszczy”, przygotowanej przez Nadleśnictwo Cisna (27 lipca w Majdanie k. Cisnej) oraz Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne (30 lipca w Ustrzykach Dolnych). Do przygotowanej przez GreenFilmTourism strefy relaksu oraz konkursów i quizów dla dzieci twórcy Szlaku zapraszają także do Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w środę i czwartek (27 i 28 lipca). 

To tylko część atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Szczegółowy program Podkarpackiego Szlaku Filmowego vol. 3 jest na stronie filmowepodkarpacie.pl.

Współorganizatorami PSF są: Kino Końkret w Zatwarnicy, gmina Lutowiska, Gminny Ośrodek Kultury im. Jerzego Janickiego w Lutowiskach, Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, gmina Cisna, Gminne Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej, miasto Ustrzyki Dolne, Ustrzycki Dom Kultury.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama