Podkarpackie Święto Policji. Były awanse i odznaczenia [ZDJĘCIA]

– Bycie funkcjonariuszem policji to honor i prestiż, ale przede wszystkim odpowiedzialność za bezpieczeństwo – mówił we wtorek insp. Dariusz Matusiak, szef podkarpackiej policji, podczas wojewódzkich obchodów Święta Policji.

 

Główne uroczystości związane ze 102. rocznicą powstania Policji Państwowej na Podkarpaciu odbyły się w siedzibie Oddziału Prewencji Policji w podrzeszowskim Zaczerniu. Poprzedziła je msza święta pod przewodnictwem biskupa Edwarda Białogłowskiego. 

Apel rozpoczął się przyjęciem przez komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie insp. Dariusza Matusiaka meldunku od dowódcy uroczystości. Następnie, przy dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego”, wciągnięto na maszt biało-czerwoną flagę.

Wyjątkowe oczekiwania

Na wojewódzkich obchodach Święta Policji były władze Podkarpacia na czele z wojewodą Ewą Leniart i marszałkiem Władysławem Ortylem. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli służb mundurowych – wojska, straży pożarnej, straży granicznej i służby więziennej.

Na obchodach byli też przedstawiciele policyjnych związków zawodowych i stowarzyszeń. Komendant Dariusz Matusiak podziękował wszystkim policjantom i pracownikom policji za codzienne zaangażowanie. W ub. r. policja dostała nowe zadania, m.in. walkę z COVID-19.

– Policja województwa podkarpackiego w wysokim stopniu sprostała tym wyzwaniom, wzmacniając bezpieczeństwo mieszkańców Podkarpacia – mówił szef podkarpackiej policji. — Oczekiwania społeczeństwa wobec nas są wyjątkowe – dodawał insp. Matusiak.

Medale i odznaki 

Święto Policji było też okazją do wręczenia odznaczeń i awansów. „Medalami Za Długoletnią Służbę” prezydent RP odznaczył 42 policjantów i pracowników policji (9 złotych, 27 srebrnych i 6 brązowych). Odznaczenie jest nagrodą za wzorową pracę. 

Jak poinformowała Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik KWP w Rzeszowie, w uznaniu szczególnych zasług i osiągnięć służbowych, minister spraw wewnętrznych i administracji nadał 52 osobom odznaki „Zasłużony Policjant” (6 srebrnych i 46 brązowych).

Wyjątkowym wyróżnieniem uhonorowany został jeden z podkarpackich policjantów. Decyzją ministra SWiA został odznaczony odznaką honorową „Za zasługi w działaniach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej”.

1239 awansów 

Akty nominacji na wyższe stopnie służbowe odebrało 1239 podkarpackich policjantów: 11 w korpusie oficerów starszych, 90 w korpusie oficerów młodszych, 590 w korpusie aspirantów, 461 w korpusie podoficerów i 87 w korpusie szeregowych.

Na stopień inspektora policji awansowany został zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie – insp. Stanisław Sekuła.

Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów w Rzeszowie uhonorował 10 osób okolicznościowymi medalami z okazji jubileuszu XXX-lecia powstania Związku. Uroczysty apel zakończyła defilada Kompanii Honorowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama