Restaurant-Week

Jesienna edycja Restaurant Week trwa do 12 listopada br. Festiwal odbywa się dwa razy do roku w około 30 miastach, w tym w Rzeszowie. Restauracje biorące udział w Festiwalu są dobrane w oparciu o wysoką jakość kuchni i produktów, poziom autorskiego menu i obsługi kelnerskiej.

Cudze chwalimy, ale swoje kochamy. Zwłaszcza gdy chodzi o polską kuchnię, która słynie z różnorodności. Jednak to, co czyni ją tak wyjątkową to niepowtarzalne aromaty potraw, które każdy Polak rozpozna z zamkniętymi oczami. To bardzo ważny element tożsamości kulturowej, który kojarzy się̨ z domem, dlatego od wieków jest pielęgnowany oraz z czasem przekazywany kolejnym pokoleniom.

Polska kuchnia rządzi na talerzach rodaków

Według licznych raportów polska kuchnia nadal wiedzie prym wśród rodaków. Zapachy takich dań jak rosół, grzybowy bigos, pierogi z patelni czy mięsa w przyprawach, znane są̨ każdemu Polakowi. To właśnie intensywne aromaty pobudzają̨ zmysły i sprawiają̨, że jedzenie staje się jeszcze bardziej smaczne. Najlepsi szefowie kuchni chętnie korzystają̨ z tej wiedzy, komponując restauracyjne menu, bowiem zapachy rodzimej kuchni przywodzą wspomnienie spotkań przy rodzinny stole.

– Od dziewięciu lat, odkąd organizujemy Restaurant Week w Polsce, przyglądamy się preferencjom kulinarnym Polaków i widzimy, że niezmiennie kochają̨ oni polską kuchnię – mówi Marta Wysocka, Head of Relations w Restaurant Club. – Choć eksperymentują, kosztując dań kuchni świata, tradycyjne potrawy w nowoczesnym wydaniu zdają się nie mieć sobie równych – dodaje Marta Wysocka.

Aromaty krajowej kuchni

Tej jesieni, wg Restaurant Club, dużą popularnością cieszą się ulubione polskie i aromatyczne składniki jak pachnące pieczywo, kojarzące się z domowym ciepłem, pomidory, polskie masło, grzyby i oczywiście, ziemniaki oraz drób. Wygląda to bardzo tradycyjnie, lecz gdy spojrzymy na całość dania, okaże się, że składniki te pojawiają się w postaci tatara z pomidora, conficie z grzybów leśnych, fondancie ziemniaczanego czy jako mięsa i ryby w najbardziej nietypowych połączeniach. Szefowie kuchni starają się uwieść gości zapachami polskiej kuchni, odkrywając je na nowo w różnego rodzaju puree warzywnych, sosach i musach.

Zapach i smak to jakość

Tradycja to tylko jeden czynnik, który przyciąga do rodzimej kuchni. Aromat dawnych potraw zapewniały przede wszystkim świeże i jakościowo dobre produkty wyjściowe. Wszak polska kuchnia słynie z wykorzystywania naturalnych składników, takich jak sezonowe warzywa i owoce, zioła, mięso czy ryby. Takie składniki nadają potrawom niepowtarzalny zapach i smakowitość, które wyróżniają polskie potrawy na tle innych kuchni świata. Eksperci zaznaczają, że zwracanie uwagi na zdrowe, ale także i jakościowe odżywianie jest coraz ważniejsze dla Polaków. Widać to także w festiwalowych wyborach gości restauracji.

Jakość przyciąga klientów

– Coraz więcej osób przykłada wagę do jakości spożywanych produktów, unikając sztucznych dodatków i konserwantów – zaznacza Marta Wysocka. – Klienci wolą pachnące, sezonowe warzywa z lokalnych targów, od tych z supermarketów. Dlatego restauracje biorące udział w Restaurant Weeku są starannie wyselekcjonowane pod względem jakości składników.

 

Obecnie trwająca edycja odbywa się pod hasłem #FoodSmellsGood, co oznacza, że każdy, kto zarezerwuje stolik, ma pewność, że aromaty potraw, w tym różnych wariacji polskiej kuchni, będę wyraziste, wpływające na smak i odbiór całego doświadczenia restauracyjnego.

Świeże produkty nie mają długiego terminu przydatności, co zresztą wspiera jedną z idei Festiwalu, która jest Zero Waste. Rezerwacji można dokonać maksymalnie z jednodniowym wyprzedzeniem, aby restauracje mogły przygotować odpowiednią ilość składników na konkretne menu. W ten sposób można mieć pewność, że potrawy będą przygotowane z dobrych produktów.  

Jak w domu

Wpływy innych kultur na upodobania kulinarne Polaków są widoczne. Ale jedno jest pewne: smak i różnorodność będą zawsze kluczowymi elementami polskiej kuchni. To coś znacznie więcej niż tylko jedzenie. To atmosfera, która sprawia, że niezależnie od tego czy jesteśmy w kraju czy za granicą, zapachy polskiej kuchni zawsze będą kojarzyć nam się z domem.

Rezerwacji stolików w restauracjach, które uczestniczą w Festiwalu w Rzeszowie można dokonać na www.RestaurantWeek.pl.

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama