Reklama

Coraz bliżej do uruchomienia lotniczych połączeń towarowych między Rzeszowem a Miami. Dyrekcja amerykańskiego portu lotniczego wysoko ocenia szanse współpracy z Jasionką.

[Not a valid template]

 

Do Rzeszowa przyjechał Ernesto Rodriguez, szef marketingu lotniska w Miami, oraz przedstawiciele polsko-amerykańskich izb handlowych. W poniedziałek byli na rzeszowskim lotnisku, gdzie spotkali się z szefostwem naszego portu, a także przedsiębiorcami, głównie z firm spedycyjnych, logistycznych i lotniczych. Zaplanowano również spotkanie z zarządem Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która przygotowuje masterplan połączeń towarowych z Jasionki do Miami.

W ubiegłym roku między lotniskami podpisano list intencyjny. Ma być wstępem do uruchomienia połączeń cargo. We wtorek z udziałem szefów obu lotnisk odbyła się w Rzeszowie konferencja „Podkarpacie Bramą do Europy Środkowo-Wschodniej” w ramach targów Expo Day Doliny Lotniczej, gdzie wystawiało się blisko 100 wystawców

– Widzę w Rzeszowie wielki potencjał rynkowy. Po tym, co tutaj zobaczyłem, jestem bardzo pozytywnie nastawiony do współpracy, nawet, jeśli porównuję rzeszowskie lotnisko z portem lotniczym w Miami, które jest wielkim portem przesiadkowym dla cargo – mówił Ernesto Rodriguez. – Nasz port lotniczy współpracuje z ponad 50 przewoźnikami lotniczymi i doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jakie korzyści przynosi taka współpraca. Takie same, w takim samym wymiarze są dostrzegalne tutaj, w Rzeszowie. Musimy wejść na ten rynek i zacząć z nim współpracować.

Ernesto Rodriguez ocenił, że Jasionka ma duży potencjał, jako przyszły partner. Potrzebna jest jednak współpraca pomiędzy eksporterami i importerami oraz firmami, które konsolidują usługi transportowe. – Cała ta społeczność musi ze sobą bardzo mocno współpracować, tak jak zrobiliśmy to w Miami – wyjaśniał Rodriguez. – Podoba nam się wizja marszałka i chcemy wspólnie pracować nad tym projektem, który zacznie się od połączeń cargo. Mamy nadzieję, że z czasem uruchomiony zostanie ruch pasażerski ze względu na układy biznesowe.

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślał, że potrzebna jest współpraca samorządów. – Przygotowujemy się do opracowania masterplanu tego przedsięwzięcia. Utworzyliśmy zespół roboczy pracowników z Urzędu Marszałkowskiego, Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i lotniska Rzeszów-Jasionka. Chcemy też korzystać z doświadczeń naszych amerykańskich partnerów i uczelni wyższych – mówił marszałek.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Termin uruchomienia połączeń cargo z Jasionki do Miami nadal nie jest znany. Gdy kilka miesięcy temu lotniska podpisywały listy intencyjne mówiło się, że połączenia towarowe najwcześniej ruszą w drugiej połowie 2014 roku. Dziś ten termin jest już nieaktualny.  – Mamy nadzieję, że krok po kroku wszystkie nasze wspólne działania doprowadzą do uruchomienia połączeń w przyszłym roku – powiedział wiceprezes lotniska w Jasionce Zbigniew Halat.

Samorząd podkarpacki robi rozeznanie, jakie materiały mogłoby być eksportowane i importowane. – Pracujemy nad utworzeniem infrastruktury cargo – magazynu składowania, połączonego z chłodniami. Konieczne będzie uruchomienie fitosanitarnego przejścia granicznego. Takie istnieje już na lotnisku w Warszawie. Liczymy na pomoc sfery rządowej. Chcemy stworzyć także duże centrum logistyczne – tłumaczył marszałek Ortyl.

Samorząd liczy na to, że do całego przedsięwzięcia dadzą się namówić prywatni przedsiębiorcy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Samorząd nie jest bowiem w stanie sam wyłożyć pieniędzy na potrzebne inwestycje, które doprowadzą do połączeń cargo. Nadziei upatruje w firmach zrzeszonych w stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

– Musimy stworzyć solidny montaż finansowy – twierdzi Ortyl. Szansą na pozyskanie pieniędzy są unijne programy „Infrastruktura i Środowisko”, Regionalny Program Operacyjny i Polska Wschodnia.

Port Lotniczy w Miami należy do największych lotnisk w Stanach Zjednoczonych. To także największy port pod względem wielkości cargo w Ameryce Północnej oraz drugi pod względem wielkości ruchu pasażerskiego. W czerwcu przedstawiciele Podkarpacia wraz z grupą przedsiębiorców wezmą udział w corocznych targach Camacol, skupiających m.in. izby gospodarcze, organizacje handlowe oraz agencje rządowe zajmujące się wymianą towarów i usług.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama