Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszów

Rząd rozwiązał worek z pieniędzmi. Rzeszowowi przyznał 250 mln zł na budowę ostatniego elementu północnej obwodnicy miasta.

Chodzi o połączenie ulic Warszawskiej i Krakowskiej, które będzie miało 6,5 km. Jego częścią będzie wiadukt nad ul. Warszawską i torami kolejowymi. 

W czwartek (5 października) miasto ogłosiło, że Rzeszów otrzyma na inwestycję 250 mln zł z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. – To znakomity moment dla naszego miasta  – cieszy się Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. 

Dzięki dofinansowaniu, miasto będzie mogło wybudować łącznik na północy Rzeszowa. – Budowa tej drogi lepiej skomunikuje strefę przemysłową i da możliwość jej intensywnej rozbudowy – twierdzi prezydent Fijołek.

Trasa północna Rzeszowa docelowo będzie się składać z trzech odcinków. Dwa z nich są gotowe. Pierwszy połączył ul. Rzecha z Lubelską. Jego częścią jest most Mazowieckiego. Drugi odcinek to droga, którą w 2019 r. wybudowano pomiędzy ul. Lubelską a Warszawską.

Po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, chodniki i ścieżki rowerowe będzie miał także  ostatni odcinek, czyli połączenie ulic Warszawskiej z Krakowską. Wiadukt nad Warszawską oraz torami kolejowymi będzie miał ponad 300 metrów długości.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Następnie droga zostanie poprowadzona w kierunku zachodnim, do terenów strefy przemysłowej Dworzysko i gdzie skręci w kierunku południowym i dojdzie do ul. Krakowskiej – wyjaśnia Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

Łącznik częściowo będzie przebiegać poza granicami Rzeszowa, dlatego w jego powstanie zaangażowały się miasto Rzeszów i samorząd wojewódzki. Z ich wspólnych pieniędzy zostaną sfinansowane szczegółowe założenia przyszłej inwestycji. Opracuje je firma Sweco.

To ona w czwartek (5 października) wygrała przetarg na stworzenie tego dokumentu, za co otrzyma ponad 2,4 mln zł. Dokument ma być gotowy za osiem miesięcy. Kolejnym krokiem będzie przetarg na wybór firmy, która zaprojektuje i wybuduje łącznik. 

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama