Zdjęcie: Komenda Miejska Policji w Rzeszowie

Odebraniem psa i umieszczeniem go w schronisku dla zwierząt zakończyła się policyjna interwencja w podrzeszowskiej Stobiernej.

W poniedziałek, 12 lutego), funkcjonariusze z komisariatu w Trzebownisku pojechali do Stobiernej. Wcześniej dostali anonimowy sygnał, że na jednej z posesji znajduje się pies, który nie miał zapewnionych odpowiednich warunków bytowych.

Niestety, mundurowi potwierdzili to zgłoszenie.  – Pies w typie rasy berneński pies pasterski, nie miał dostępu do świeżej wody i jedzenia. Uwiązany był na krótkim łańcuchu – opisuje asp. sztab. Magdalena Żuk, rzecznik rzeszowskiej policji. 

Berneńczyk spał w przybudówce, jej podłoże pokryte było odchodami zwierzęcia. Policjanci zdecydowali o odebraniu psa właścicielowi. Berneńczyk trafił do schroniska dla zwierząt „Kundelek” w Rzeszowie. 

– W trakcie interwencji, właściciela psa nie było w domu. Na razie nie przedstawiono mu zarzutów. W tej chwili prowadzone są czynności sprawdzające – wyjaśnia rzecznik Żuk. 

Zwierzę to nie rzecz 

Policja przypomina, że każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że zwierzę ma swoje prawa, a jego właściciel obowiązki. Nieodpowiednie sprawowanie opieki skutkuje sankcjami karnymi dla jego opiekuna.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Zwierzę domowe musi mieć zapewnione pomieszczenie chroniące przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. 

Ustawa o ochronie zwierząt zabrania trzymania zwierząt na łańcuchu dłużej niż 12 godzin w ciągu doby. Łańcuch nie może być krótszy niż 3 metry. 

Ograniczenie wolności, grzywna do 1000 zł albo nagana grozi właścicielowi za nieostrożne  trzymanie zwierzęcia. Policjanci przypominają również, że opiekun ma obowiązek sprzątać po swoim pupilu i usuwać jego odchody z ulic, chodników, parków, skwerów i zieleńców. 

– Zanieczyszczenia należy umieszczać w szczelnych opakowaniach i wrzucać do specjalistycznych koszy na psie odchody, bądź do koszy na odpady komunalne – przypominają rzeszowscy policjanci. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama