Policjanci rozbili siatkę pedofilską. Zatrzymania także na Podkarpaciu [FOTO, VIDEO]

49 osób zatrzymano w wyniku policyjnej operacji „Barbossa”, która była wymierzona w pedofilów. Seksualni przestępcy wpadli też w Rzeszowie.

 

Zdjęcia: Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Ogólnopolską akcję w minionym tygodniu przeprowadzili policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Brało w niej udział 372 funkcjonariuszy CBZC ze wszystkich komórek terenowych. Byli wspierani przez policjantów z komend wojewódzkich, w tym z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Rzeszowie. 

„Barbossa” była kolejną akcją wymierzoną w sprawców przestępstw o podłożu seksualnym. Koordynował ją Departament ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej oraz z prokuratury w całym kraju. Siatkę pedofilów rozpracowano we współpracy z Europolem i amerykańską organizacją National Center for Missing and Exploited Children.

Na terenie całej Polski zatrzymano 49 osób, w wieku od 19 do 70 lat, przeprowadzono 87 przeszukań, policjanci zabezpieczyli łącznie ponad 720 cyfrowych urządzeń. Już po wstępnych badaniach stwierdzono na nich ponad 170 tys. plików przedstawiających seksualne wykorzystywanie małoletnich.

– Wśród zatrzymanych 49 osób są także osoby z Podkarpacia. Nie ujawniamy dokładnej liczby dla dobra śledztwa. Zależy nam, by sprawców tych ohydnych zbrodni postawić przed sądem, a jednocześnie chronić ofiary przed dalszą stygmatyzacją. To nasz główny cel – mówi nam jeden z funkcjonariuszy CBZC. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Spośród 49 zatrzymanych osób, 21 zostało tymczasowo aresztowanych, m.in. mężczyzna, który od kilku lat wykorzystywał seksualnie dziecko oraz kobieta, która udostępniała konkubentowi wrażliwe zdjęcia swojego dziecka. Pliki pedofilskie rozpowszechniano m.in. na zamkniętych grupach, do czego wykorzystywano szyfrowane komunikatory.

Policjanci zabezpieczyli 92 komputery i 172 dyski twarde, na których było ponad 40 tys. plików video i ponad 130 tys. zdjęć o charakterze pedofilskim. Zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty posiadania i rozpowszechniania treści pedofilskich. Wśród nich są cztery osoby, które już wcześniej były notowane za podobne przestępstwa. 

Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli ponad 641 tys. zł. Teraz do pracy przystępują informatycy, którzy będą dokładnie sprawdzać urządzenia, na których  zapisano drastyczne materiały z udziałem dzieci. Od efektów pracy informatyków zależeć będzie, czy podejrzani usłyszą kolejne zarzuty. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama