Reklama

Od 31 sierpnia odblaski musi mieć każdy pieszy, poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Za nieprzestrzeganie przepisu grozi kara grzywny.

[Not a valid template]

Według nowelizacji prawa o ruchu drogowym, od 31 sierpnia każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym musi używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Przepis nie obowiązuje pieszych, którzy poruszają się po chodniku lub drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.

Warto pamiętać o tym obowiązku – dzięki elementom odblaskowym, których używa pieszy, kierowca dostrzega go znacznie wcześniej. Na tyle wcześnie, że jest w stanie uniknąć potrącenia. Policjanci zalecają używanie odblasków także rowerzystom.

Do tej pory obowiązek noszenia odblasków miały jedynie dzieci do 15. roku życia. Pieszy, który porusza się po drodze po zmierzchu bez odblasków, jest mało widoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości około 20 metrów. Natomiast, jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go z odległości nawet 150 metrów.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi kara grzywny od 20 do 500 złotych.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.