Sukcesem policjantów z rzeszowskiej komendy miejskiej zakończyły się trwające od soboty poszukiwania sprawców kradzieży na cmentarzach w Stobiernej i Jasionce. Wczoraj kryminalni zatrzymali trzech mężczyzn. To dwaj bracia i ich szwagier.

[Not a valid template]

 

Pomiędzy czwartkiem a sobotą sprawcy ograbili 70 grobów na cmentarzu w Stobiernej i 7 następnych na cmentarzu w Jasionce. Wyrywali z nagrobków krzyże, figury i ozdoby z metali kolorowych. Poszukiwali elementów, które mogliby sprzedać w skupie złomu.

W czasie gdy na cmentarzach trwało zabezpieczanie śladów i dokumentowanie przestępczej działalności cmentarnych hien, kryminalni sprawdzali punkty skupu złomu. Kontrole objęły praktycznie cały powiat rzeszowski, a informacja o kradzieży została przekazana do jednostek ościennych. Policyjna praca operacyjna oraz pomoc mieszkańców pozwoliły trafić na trop przestępców. Sprawcy zaczęli sprzedawać łup w skupach złomu.

Mając punkt zaczepienia policjanci szybko ustalili podejrzewanych i odtworzyli mechanizm przestępstwa. We wtorek bracia w wieku 18 i 19 lat oraz ich 28-letni szwagier, zostali zatrzymani. To mieszkańcy powiatu rzeszowskiego. Już podczas wstępnych rozmów przyznali się do winy.

Pomysłodawcą przestępstwa był 28-latek. W nocy z czwartku na piątek wcielili go w życie. Krzyże i ozdoby wyrywali z nagrobków przy pomocy młotka murarskiego i śrubokrętu. Bezpośrednio po grabieży w pobliżu cmentarza w Stobiernej, posegregowali łup, a niepotrzebne ich zdaniem elementy nagrobków porzucili w trawie. Zabrali tylko wyroby z metali kolorowych.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Pocięte na drobne kawałki fragmenty krzyży zaczęli sprzedawać na złom. Sprzedawali jednak tylko te elementy, które w ich przekonaniu uniemożliwiały identyfikację. W ich domach policjanci odnaleźli pocięte fragmenty skradzionych przedmiotów. Mężczyźni bez oporów przecinali odlewy z wizerunkiem twarzy Chrystusa. Wszystko po to, aby uniemożliwić ich rozpoznanie. Funkcjonariusze zabezpieczyli również narzędzia, którymi się posługiwali. W miejscu gdzie segregowali łup, odnaleźli porzucone dewocjonalia i ozdoby nagrobne.

Policjanci prowadzą dochodzenie, które pozwoli wyjaśnić wszystkie okoliczności przestępstwa. Zatrzymanym przedstawią zarzuty ograbienia grobów i miejsca spoczynku.

httpv://www.youtube.com/watch?v=euuOrAy-s9M

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama