Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Co najmniej 100 aukcji internetowych zorganizował 40-letni Jakub S. Pieniądze dostawał, towaru nie wysyłał. Mężczyznę zatrzymali policjanci z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie.

Jakuba S. namierzyli funkcjonariusze Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Mężczyzna organizował aukcje internetowe m.in. na OLX. Na czwartkowym posiedzeniu sądu, na którym zapadła decyzja o aresztowaniu 40-latka na trzy miesiące, on sam przyznał, że zorganizował co najmniej 100 aukcji. 

Urodzony w Warszawie Jakub S. ostatnio mieszkał pod Rzeszowem. To właśnie tu zorganizował oszustwa internetowe. Schemat był zawsze ten sam.

– Za pośrednictwem jednego z portali ogłoszeniowych oferował do sprzedaży artykuły dziecięce, m.in. wózki, foteliki i bujaczki, ale także elektronarzędzia. Pokrzywdzeni zainteresowani zakupem wpłacali pieniądze na wskazane przez niego rachunki bankowe – relacjonuje podinsp. Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik KWP w Rzeszowie.

Jakub S. zapewniał kupujących, że niezwłocznie wyśle im towar. – Poszkodowani stracili po kilkaset złotych. Wiemy o kilkudziesięciu osobach oszukanych, ale na pewno będzie ich więcej. Lista zarzutów wobec mężczyzny wydłuży się – twierdzi Tomasz Kozak, szef Prokuratury Rejonowej w Rzeszowie, która nadzoruje policyjne postępowanie. 

Jakub S. był zaskoczony poranną wizytą funkcjonariuszy w miejscu zamieszkania. Policjanci zabezpieczyli u niego komputer i urządzenia do bezprzewodowego przesyłania danych. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 40-latek oszustwami zajmował się od dawna. Był już zresztą za to karany (miał wyrok 5 lat więzienia), ostatnio był na przepustce. 

Według policjantów, Jakub S. oszukał kilkadziesiąt osób w całej Polsce. Na razie przedstawiono mu sześć zarzutów. Straty sięgają co najmniej 20 tys. zł. Mężczyźnie grozi nawet 12 lat więzienia. Śledczy ustalają kolejne oszukane przez niego osoby. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama