Policyjne wierzchowce podkarpackiej komendy zdały egzamin [VIDEO, ZDJĘCIA]

Reklama

Spiro, Empres, Winston, Rewal, Gonzo, Kent i Owidiusz mają powody do dumy. Policyjne wierzchowce komendy wojewódzkiej w Rzeszowie zdały egzamin z przydatności do służby.

 

Zdjęcia: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

Sprawdzian umiejętności policyjnych koni trwał trzy dni – od poniedziałku do środy na terenie siedziby Oddziału Prewencji Policji w podrzeszowskim Zaczerniu. Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, komisja wnikliwie obserwowała poziom wyszkolenia koni i jeźdźców. – Wszystkie potwierdziły swoje kwalifikacje – orzekła komisja.

Jest wśród nich Spiro, najmłodszy wałach, który po raz pierwszy był egzaminowany. – Atestację na pierwszy stopień zdał bez najmniejszego problemu – informuje KWP Rzeszów. To oznacza, że Spiro może być wykorzystywany do patroli w ruchu miejskim o małym natężeniu i uczestniczyć w zabezpieczeniu imprez masowych o niskim stopniu ryzyka.

Pozostałe wierzchowce – Empres, Winston, Rewal, Gonzo, Kent oraz Owidiusz – wykazały się doskonałym opanowaniem umiejętności drugiego stopnia, co daje im prawo do patrolowania ulic, gdy jest na nich duży ruch. Konie mogą także pomagać pododdziałom zwartym, gdy przywracają porządek np. podczas demonstracji, czy zadym stadionowych.  

Trzydniowy egzamin składał się m.in. z elementów ujeżdżenia na parkurze (konie i jeźdźcy pokonywali przeszkody) i sprawdzaniu umiejętności wierzchowców we współpracy z pododdziałem zwartym (tworzyli go funkcjonariusze OPP w Rzeszowie). Natomiast na policyjnym torze przeszkód konie ćwiczyły ogólną sprawność.

Ogniwo Konne Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie tworzy sześciu funkcjonariuszy oraz instruktor jazdy konnej. Z siedmiu wierzchowców siedem posiada atest II stopnia, jeden, najmłodszy – I stopnia. Konie i ich jeźdźcy patrolują głównie parki, lasy i tereny nadrzeczne, biorą również udział w poszukiwaniach i zabezpieczaniu meczów.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama