Zdjęcie: Materiały G2A
Reklama

Na Politechnice Rzeszowskiej otwarto w piątek Laboratorium Virtual Reality G2A.COM. Studenci mają w nim pracować nad projektami wirtualnej rzeczywistości.

Laboratorium Virtual Reality powstało dzięki współpracy Politechniki Rzeszowskiej z firmą G2A. Laboratorium mieści się w budynku A PRz, w sali A 59 (na parterze). W pomieszczeniu jest 10 stanowisk z komputerami o dużej wydajności obliczeniowej, wraz z niezbędnymi kartami graficznymi NVIDIA.  

Pracownia powstała dzięki umowie, którą PRz podpisała z G2A 20 stycznia br.  

– Komputery wyposażone są w zestawy do wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift do tzw. sitting VR, gdzie użytkownik ma nieco ograniczone ruchy, oraz HTC Vive do tzw. walking VR, gdzie użytkownik może się przemieszczać po pomieszczeniu i ma nieograniczone ruchy – wyjaśnia Katarzyna Szymczak-Skalska, koordynator ds. PR w firmie G2A.  

Oprócz wspomnianego sprzętu w laboratorium znalazły się okulary 3D, hełmy, a także projektor, białe tablice. Przygotowano również strefę odpoczynku. Pracownia jest dostępna dla studentów PRz przez cały czas w zależności od ich potrzeb.  

– Stworzyliśmy pracownię ze względu na potrzebę poznawania przez studentów nowych technologii i zapewnienia im możliwości rozwoju – mówi Szymczak-Skalska.

Zdjęcie: Materiały G2A

Firma nie chce zdradzać, ile kosztowało powstanie laboratorium. – To nie jest najważniejsze. Ważne, aby studenci mieli dostęp do tego typu technologii, rozwijali się, a firmy w naszym regionie i nie tylko miały wszechstronnych i zaznajomionych z najnowszymi technologiami pracowników – dodaje Katarzyna Szymczak-Skalska.

To miejsce dla studentów, kół naukowych, dyplomantów, gdzie będą mogli rozwijać swoją pasję. Niech to będzie miejsce inspiracyjne, w którym na najlepszym sprzęcie opracowywane będą projekty najnowszych technologii – zaznacza Marcin Kryszpin z G2A.

Pracownię otwarto podczas piątkowych targów „Od talentu do innowacji” na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki PRz. To już drugie laboratorium otwierane na WEiI.

– G2A.com LAB w zakresie wirtualnej rzeczywistości jest dostępne nie tylko dla studentów informatyki. Wirtualna rzeczywistość to także pole do działania dla studentów energetyki, ale i innych kierunków – mówi dr inż. Dominik Strzałka, prodziekan ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką WEiI PRz.

Współpracujemy ze wszystkimi, którzy chcą coś wnieść do procesu kształcenia i nauki, który realizujemy w naszej uczelni – mówił podczas otwarcia laboratorium prof. Grzegorz Masłowski, prorektor ds. kształcenia PRz.

Pracownia to nie wszystko. Studenci pracujący nad projektami będą mogli liczyć również na pomoc pracowników G2A. – Planujemy również mini wykłady – dodają przedstawiciele G2A.

Oficjalne hasło laboratorium brzmi: „It always seems impossible until it is done” („Zawsze wydaje się niemożliwe, dopóki nie zostanie zrealizowane”). 

Zdjęcie: Materiały G2A

(mo)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama