Na Politechnice Rzeszowskiej powstało Centrum Analiz Kryminalistycznych [FOTO]

0
Reklama

Wyposażone w unikatową, nowoczesną aparaturę analityczną i urządzenia badawczo-pomiarowe, które umożliwiają wykonywanie badań kryminalistycznych na najwyższym poziomie – tak wygląda Centrum Analiz  Kryminalistycznych, które powstało na Politechnice Rzeszowskiej.

 

Z inicjatywą utworzenia Centrum wyszli prorektorzy PRz – prof. dr hab. Grzegorz Ostasz oraz dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz. Kierownikiem tej jednostki organizacyjnej będzie dr hab. Eugeniusz Moczuk, prof. PRz.

Centrum Analiz Kryminalistycznych znajduje się przy Wydziale Zarządzania PRz. Jego działalność będzie związana z zainteresowaniami naukowymi pracowników uczelni. Do prowadzenia prac będzie wykorzystywane zaplecze laboratoryjne Politechniki Rzeszowskiej, w tym baza dotychczas działającego Laboratorium Kryminalistycznego.

Laboratorium wyposażono w unikatową, nowoczesną aparaturę analityczną i urządzenia badawczo-pomiarowe, które umożliwiają wykonywanie badań kryminalistycznych na najwyższym poziomie.

W CAK znajdują się chromomatografy cieczowe i masowe do wykrywania obecności w organizmach ludzkich środków dopingujących, narkotyków, dopalaczy, sprzęt do badania i weryfikowania autentyczności dokumentów czy skanery 3D, wykorzystywane w badaniach miejsc zdarzeń, np. kryminalnych.

Jednym z głównych zadań CAK będzie prowadzenie badań antydopingowych. Stosowne umowy w tym zakresie zostały już podpisane. Pierwsza dotyczy współpracy CAK z kancelarii wrocławskiego radcy prawnego, który specjalizuje się w prawie sportowym.

– Ponadto Centrum będzie prowadziło działalność badawczą w zakresie nauk sądowych i opracowywało opinie dla sądów i prokuratur w poszczególnych sprawach karnych i cywilnych – poinformowała Anna Worosz, rzecznik PRz.

Centrum ma rozwijać i popularyzować nauki sądowe, szczególnie wśród prawników, praktyków wymiaru sprawiedliwości.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: