Politechnika Rzeszowska będzie miała nowy akademik. Dwa do remontu [WIZUALIZACJE]

2
Reklama

24 mln zł ma kosztować budowa nowego akademika Politechniki Rzeszowskiej przy ul. Poznańskiej. Uczelnia planuje wyremontować także dwa istniejące już akademiki – „Pingwin” i „Akapit”.

 

Politechnika Rzeszowska zamierza wybudować nowy, ekologiczny i energooszczędny akademik dla 300 studentów, a także przebudować domy studenckie „Pingwin” i „Akapit”. O część pieniędzy na inwestycje uczelnia stara się w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

Nowy akademik ma powstać przy ulicy Poznańskiej, naprzeciwko Domu Studenckiego „Alchemik”. Budynek będzie wybudowany w kształcie litery C, z czterema kondygnacjami. Koszt budowy to prawie 24 mln zł.

– Mamy już opracowaną dokumentację projektową i prawomocną decyzję pozwolenia na budowę. Czekamy jeszcze na dofinansowanie ze strony MNiSW, by rozpocząć inwestycję – mówi Andrzej Sowa, kanclerz PRz. – Sama inwestycja ma trwać około 18-20 miesięcy od wkopania łopaty w grunt, a to może nastąpić jeszcze w tym roku – dodaje.

W nowym akademiku, podobnie jak w „Alchemiku”, będą dwu- i trzyosobowe pokoje. Będzie też winda, pomieszczenia dla osób niepełnosprawnych, siłownia oraz pomieszczenia do wypoczynku. Akademik ma być gotowy do 2021 r.

Oprócz nowego akademika, PRz zamierza też przebudować dwa istniejące domy studenckie „Pingwin” i „Akapit”. – Planujemy przerobienie istniejących pokojów trzyosobowych na jedynki i dwójki, z kuchenką i sanitariatami w każdym segmencie. W jednym segmencie będzie dwa lub trzy pokoje. Chcemy doprowadzić nasze akademiki do standardów, jakie aktualnie są w innych miastach w Polsce – mówi Andrzej Sowa.

Segmenty będą wyposażone w toalety, natryski, aneksy kuchenne, oświetlenie LED i bezprzewodowy internet. Po remoncie, w akademikach będzie też funkcjonował system, który pokazuje zużycie prądu i wody. W efekcie mieszkańcy każdego pokoju będą płacili rachunki osobno, według indywidualnego zużycia. Wartość całej inwestycji to prawie 13 mln zł.

Na rozbudowę akademików „Pingwin” i „Akapit” uczelnia chciałaby uzyskać 9,5 mln zł z MNiSW. Wniosek w tej sprawie jest już złożony.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

2 KOMENTARZE

  1. Ale bzdury. Opisują co będzie zrobione, a na końcu artykułu czytamy: „Na rozbudowę akademików (…) uczelnia CHCIAŁABY uzyskać 9,5 mln zł z MNiSW. Wniosek w tej sprawie jest już złożony.”
    To tak jakbym powiedział: jestem milionerem, bo już wysłałem kupon lotto.

Comments are closed.