Zdjęcie: Beata Motyka / Politechnika Rzeszowska

Najzdolniejsi uczniowie będą mogli liczyć na stypendia, a w przyszłości na pracę – takie są założenia podpisanego porozumienia Politechniki Rzeszowskiej z Zespołem Szkół Elektronicznych w Rzeszowie.

Porozumienie w tej sprawie podpisali prof. Piotr Koszelnik, rektor PRz, oraz Stanisław Sienko, dyrektor ZSE w Rzeszowie. Rzeszowski „elektronik” jest jedną z największych szkół ponadpodstawowych na Podkarpaciu – uczy się w nim ponad 1000 osób. 

– Jestem przekonany, że ta współpraca będzie się rozwijać i pozwoli nam wykształcić kadry, które znakomicie będą się wpisywać w zapotrzebowanie rynku pracy w naszym regionie – uważa prof. Piotr Koszelnik. 

Władze PRz chcą, by to właśnie ta uczelnia była pierwszym wyborem studiów dla absolwentów ZSE. Politechnika kusi kierunkami studiów, których ukończenie daje dużą szanse w znalezieniu pracy, np. przez specjalistów informatyki, automatyki czy elektroniki.

– Pracodawcy sami zgłaszają nam potrzebę kształcenia inżynierów z tych obszarów – twierdzi rektor Koszelnik.

Świadomy wybór studiów 

Podstawy do współpracy PRz i ZSE są, bo w tej drugiej szkole są klasy o profilach: technik automatyk, technik elektronik, technik informatyk. Te właśnie klasy Politechnika Rzeszowska obejmie swoim patronatem.

– Ta współpraca umożliwi uczniom lepszy rozwój, zdobycie nowej wiedzy i doświadczenia oraz kontakt z nauczycielami akademickimi. To ogromna szansa dla naszych uczniów i okazja, by dokonać świadomego wyboru kierunku studiów – twierdzi Stanisław Sienko. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Dyrekcja ZSE rozmawia z przedsiębiorcami z Rzeszowa i Podkarpacia, którzy są zainteresowani zatrudnianiem absolwentów szkoły, a także przyznawaniem najzdolniejszym z nich stypendiów na dalsze kształcenie na Politechnice Rzeszowskiej.

Opieka naukowa nad zdolnymi

PRz ma organizować coroczne spotkanie, na którym będą wymieniane doświadczenia i uwagi. Pracownicy uczelni będą w ZSE prowadzić wykłady i prezentacje. Nauczyciele zaś będą mogli uczestniczyć w konferencjach i seminariach organizowanych przez PRz.

Politechnika Rzeszowska zobowiązuje się do organizowania dla uczniów klas politechnicznych dodatkowych zajęć, umożliwienia uczniom uczestnictwa w zajęciach na uczelni oraz udziału w pracach kół naukowych politechniki. 

Zdolni uczniowie ZSE będą mogli też liczyć na „opiekę naukową” pracowników uczelni. Zapewni ją Wydział Elektrotechniki i Informatyki. ZSE ma z kolei wśród uczniów promować PRz, oddać swoją przestrzeń, jeżeli sama uczelnia będzie chciała dotrzeć do uczniów. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama