Zdjęcie: Materiały Politechniki Rzeszowskiej
Reklama

Kosztował 300 tys. zł, jest też wyposażony w urządzenie radiowo-nawigacyjne, dzięki któremu można wykonywać loty kontrolowane. O czym mowa? O nowym samolocie szkoleniowym zakupionym dla Politechniki Rzeszowskiej – „Tampico” TB-9.

Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej kupił samolot francuskiej produkcji „Tampico” TB-9, który posłuży studentom specjalności „pilotaż” do nauki latania. Dzięki temu, że samolot został wyposażony w wysokiej klasy urządzenie radiowo-nawigacyjne, maszyna spełnia warunki do wykonywania lotów kontrolowanych.

Za „Tampico” TB-9 OKL zapłacił 300 tys. zł. Ta cena jest niższa niż rynkowa, ponieważ maszyna została kupiona od niemieckiego właściciela. Za nowy samolot trzeba byłoby zapłacić ponad 1,5 mln zł.

Jeśli uda się załatwić szybko formalności związane z wyrejestrowaniem maszyny z Urzędu Lotnictwa Cywilnego Niemiec i zarejestrowaniem jej w Polsce, to studenci pilotażu będą mogli korzystać z niej już w tym roku.

– Chcielibyśmy, aby pierwszy lot nowego samolotu Politechniki odbył się z marszałkiem województwa na pokładzie. W końcu to on go sfinansował – mówi Mieczysław Górak, dyrektor Ośrodka Kształcenia Lotniczego.

„Tampico” TB-9  to siódmy tego typu samolot we flocie OKL. Jego kupno umożliwi zwiększenie liczby studentów objętych szkoleniem z 24 do 40 osób. Pieniądze na zakup samolotu przekazał samorząd podkarpacki – 350 tys. zł. Pieniądze, które pozostały z tej kwoty, będą przeznaczone na wyposażenie nawigacyjne do symulatorów lotów.

Politechnika Rzeszowska jest jedyną politechniką w Polsce, która kształci pilotów lotnictwa cywilnego. Przez 40 lat wyszkoliła ich ponad 700.

Obecnie w OKL szkoli się 106 przyszłych pilotów. Całe szkolenie trwa trzy lata. Studenci odbywają szkolenia na różnych typach samolotów, w tym na – będących rzadkością – dwusilnikowych.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.