Fot. Remigiusz Rakowski / Ministerstwo Obrony Narodowej. Na zdjęciu żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady OT

Miejsca pracy dla studentów i absolwentów Politechniki Rzeszowskiej oraz możliwość korzystania z obiektów uczelni przez żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej – to jedne z wielu korzyści, które mają wynikać z podpisanego w środę porozumienia między obiema jednostkami.

Celem porozumienia jest m.in. upowszechnianie działalności edukacyjnej na rzecz obrony państwa, upowszechnianie tradycji oraz promocji osiągnięć brygady i uczelni, kształtowania wśród studentów postaw patriotycznych i powinności obronnych wobec ojczyzny, prowadzenia działań promocyjno-informacyjnych dotyczących popularyzacji służby wojskowej oraz postaw służących zapewnieniu bezpieczeństwa Polsce.

– Mam nadzieję, że współpraca będzie korzystna dla obu stron – mówił tuż przed podpisaniem porozumienia Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej. – Podpisanie porozumienia to tylko dokument. Ważne jednak jest to, aby on potem był konsumowany – dodawał.

– Mamy nadzieję, że absolwentów PRz będziemy mogli przywitać  w naszych szeregach – mówił płk Arkadiusz Mikołajczyk, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie.

– Tworząc podwaliny kadr dowódczych, nie ukrywamy, że jednym z elementów tego procesu jest sięganie po ludzi wykształconych, młodych, mądrych, otwartych na przyszłość – dodaje.

Zdjęcie: Marian Misiakiewicz / Politechnika Rzeszowska
Zdjęcie: Marian Misiakiewicz / Politechnika Rzeszowska

Na mocy porozumienia podkarpaccy „terytorialsi” będą mogli korzystać z obiektów szkoleniowych Politechniki, zbiorów bibliotecznych, terenów i laboratoriów uczelni oraz Akademickiego Ośrodka Szybowcowego w Bezmiechowej, w którym będą się szkolić grupy OT, specjalizujące się w działaniach górskich.

W Bezmiechowej „terytorialsi” będą się szkolić i ćwiczyć w warunkach górskich i leśnych oraz letnich i zimowych. W grę wchodzi m.in. nauka latania na paralotniach, loty szkoleniowe na szybowcach, oraz nauka jazdy na nartach.

Brygada w ramach prowadzonych rekrutacji do swoich szeregów będę wciągać studentów i absolwentów PRz.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Politechnika natomiast zyska możliwość promowania się w innym spektrum niż naukowe oraz pozyska dla swoich studentów i absolwentów miejsca pracy. – Bo kadra, która zagości w brygadzie, to nie tylko absolwenci wydziałów technicznych, ale też np. wydziałów zarządzania, jeśli chodzi o logistykę wojskową – tłumaczy prof. Markowski.

W planach uczelni jest również powołanie do życia we wrześniu Centrum Podwójnych Technologii.

Współpraca z podkarpacką Brygadą OT, która trwa już od maja, to nie jedyna działalność „wojskowa” Politechniki. W najbliższą sobotę zostanie również podpisany list intencyjny pomiędzy  Uniwersytetem Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu, Politechniką Rzeszowską i Politechniką Świętokrzyską, który będzie zakładał współpracę w przemyśle zbrojeniowym.

Obecnie 3. Brygada Obrony Terytorialnej jest obsadzona w 30 procentach. – Mamy na Podkarpaciu już pierwsze pododdziały, które rozpoczęły szkolenie zarówno żołnierzy, którzy mieli wcześniej do czynienia ze służbą woskową, jak i tych, którzy nie mieli wcześniej nic wspólnego z wojskiem – mówi płk Arkadiusz Mikołajczyk

– Podkarpacka Brygada OT już istnieje. I to nie jest teoria a praktyka – przekonuje jej dowódca, twierdząc, że brygada do końca br. zostanie w pełni uformowana. Ma docelowo liczyć ok. 5 tysięcy żołnierzy-ochotników. – Widzimy duże zainteresowanie brygadą – dodaje płk Mikołajczyk.

O tym, że formowanie brygady idzie pełna parą świadczy chociażby fakt, że od 1 do 16 lipca zostanie przeprowadzone szkolenie na ponad 900 osób, którzy będą w przyszłości bronić terytorium naszego kraju. Pierwsze trzy brygady, w tym podkarpacka, rozpoczęły działalność na początku br. Powołał jej Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.

Zdjęcie: Marian Misiakiewicz / Politechnika Rzeszowska
Zdjęcie: Marian Misiakiewicz / Politechnika Rzeszowska

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama