Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Politechnika Rzeszowska jest jedną z 32 polskich uczelni, które znalazły się w najnowszym THE World University Rankings 2023. 

W pierwszych pięciu latach THE World University Rankings (2004-2009) był dodatkiem do cenionego brytyjskiego dziennika „The Times”. W rankingu uwzględniano 200 najlepszych szkół wyższych na całym świecie. Od 2010 roku ranking, co roku, przygotowywany jest przez brytyjskie czasopismo „Times Higher Educations”. 

Najnowsze zestawienie THE World University Rankings obejmuje ponad 1799 podmiotów szkolnictwa wyższego o różnym profilu ze 104 państw. – Czyni je największym i najbardziej zróżnicowanym dotychczasowym rankingiem uniwersytetów – zwraca uwagę dr Damian Gębarowski, rzecznik Politechniki Rzeszowskiej. 

W THE World University Rankings 2023 znalazły się 32 polskie uczelnie, w tym Politechnika Rzeszowska. To jedyna podkarpacka uczelnia, którą umieszczono w prestiżowym zestawianiu światowych uniwersytetów – PRz ma status uniwersytetu technicznego.

Politechnika Rzeszowska zajmuje miejsce w przedziale 1501+. W tym przedziale znalazły się również politechniki: Białostocka, Krakowska, Łódzka, Wrocławska, a także Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Łódzki, SGH, Uniwersytet Śląski w Katowicach i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. 

Jak wyjaśnia dr Damian Gębarowski, w tegorocznym rankingu przeanalizowano ponad 121 mln cytowań z ponad 15,5 mln publikacji badawczych oraz uwzględniono odpowiedzi na ankiety od 40 tysięcy naukowców z całego świata. – Do rankingu zebrano łącznie ponad 680 tys. danych z ponad 2,5 tys. instytucji, które je przesłały – dodaje rzecznik PRz. 

Zestawienie tworzone jest na podstawie 13 wskaźników, które mierzą wydajność instytucji w nauczaniu, badaniach, transferach wiedzy do gospodarki i prestiżu międzynarodowym.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama