W najbliższą środę i czwartek (26-27 listopada) na Uniwersytecie Rzeszowskim i Politechnice Rzeszowskiej odbywać się będzie rejestracja potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych.

Akcję „Dwa Wymazy & Do Bazy” po raz czwarty organizuje Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych, która ma największą w Polsce bazę dawców szpiku. Akcja odbędzie się w 58 miastach w Polsce.

– Znajdźcie czas, wybierzcie lokalizację, a może dzięki tej decyzji uratujecie czyjeś życie – zachęca do udziału w akcji Tadeusz Szczęściarz-Kozieł, studencki ambasador Fundacji DKMS.

W tym roku akcję poparli członkowie popularnego zespołu Curly Heads, którego liderem jest Dawid Podsiadło.

– Idea dawstwa szpiku to wielka sprawa – mówi Podsiadło. –  Robiąc dwa wymazy, i my wpisujemy się do bazy dawców DKMS Polska. Drodzy studenci, podczas tego projektu jesteśmy z wami i kibicujemy wam z całych sił – dodają członkowie zespołu.

Rak krwi, inaczej grupa chorób nowotworowych układu krwiotwórczego, to w dzisiejszym świecie coraz częściej diagnozowana choroba. Szacuje się, że tylko w Polsce co roku zapada na nią około 5000 osób, a 500 z nich zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych krwi lub szpiku.

Jako potencjalny dawca szpiku zarejestrować się może każda osoba, która wierzy w sens idei dawstwa. Należy być ogólnie zdrowym, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i ważyć minimum 50 kg (bez dużej nadwagi).

Rejestracja polega na rozmowie z osobą reprezentującą Fundację DKMS Polska, wypełnieniu formularza, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki materiału genetycznego zostaną określone cechy zgodności antygenowej.

Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wówczas dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Rejestrując się, należy pamiętać, że to bardzo poważna decyzja, od której może zależeć ludzkie życie.

Rejestracja potencjalnych dawców w Rzeszowie

UNIWERSYTET RZESZOWSKI (26-27 listopada), od godz. 9:00 do 16:00

– Wydział Prawa i Administracji (korytarz, I piętro), ul. Grunwaldzka 13

– Centrum Naukowo Dydaktyczne Mikrolektroniki i Nanotechnologii, hol budynku A0, ul. Prof. St. Pigonia 1

POLITECHNIKA RZESZOWSKA (26-27 listopada), od godz. 11:00 do 18:00

– budynek P, hol na parterze, ul. Poznańska 2

– budynek L, hol na parterze, al. Powstańców Warszawy 8

– budynek V, hol przed biblioteką, al. Powstańców Warszawy 8

– budynek H, al. Powstańców Warszawy 6

– CM Medyk, ul. Szopena 1

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama