Rzeszowianie tłumnie przyszli na odsłonięcie na skwerze alei Cieplińskiego i ulicy Zygmuntowskiej pomnika poświęconego płk. Łukaszowi Cieplińskiemu oraz żołnierzom WiN.

[Not a valid template]

 

Na kilka dni przed 100. urodzinami płk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie odsłonięto w niedzielę pomnik, upamiętniający jego ofiarną walkę na rzecz wolnej Polski. Pierwotnie miał on zostać oddany w marcu 2011 roku, w 60. rocznicę śmierci płk Cieplińskiego w mokotowskim więzieniu. Niestety, Stowarzyszeniu Komitet Społeczny Budowy Pomnika płk. Łukasza Cieplińskiego nie udało się zebrać pieniędzy na jego ukończeniu. Było to możliwe dopiero po ogłoszeniu zbiórki społecznej.

Wojciech Buczak, szef „Solidarności” regionu rzeszowskiego, oraz prezes stowarzyszenia, dziękował wszystkim za pomoc w zbiórce pieniędzy na ten cel. We wzruszających słowach wspominał również walkę i męczeńską śmierć działaczy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, których przewodniczącym był płk Łukasz Ciepliński.

– Ten pomnik jest formą spłacenia długów, wszystkim, którzy podjęli walkę z komunistycznym reżimem w okresie II RP. Żołnierze WiN byli wytrwałymi obrońcami naszego kraju, którzy metodami pokojowymi chcieli doprowadzić do wolnej Polski, a potraktowano ich gorzej niż żołnierzy gestapo. Brutalnie chciano wymazać ich z naszej pamięci, ale prawda zwyciężyła – przypominał Wojciech Buczak.

Obok postaci Łukasza Cieplińskiego umieszczono sześć popiersi upamiętniających członków IV Zarządu WiN, Żołnierzy Wyklętych, którzy 1 marca 1951 roku zginęli razem z Łukaszem Cieplińskim. Odlew z brązu postaci Cieplińskiego, który kosztował 320 tys. zł, zaprojektował krakowski artysta prof. Karol Badyna. Całość prac łączenie z przygotowaniem terenu przekroczyła 900 tysięcy złotych.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Podczas niedzielnych obchodów na placu przy zbiegu ulic Moniuszki i płk Cieplińskiego, oprócz rodzin pomordowanych żołnierzy i mieszkańców Rzeszowa, zjawili się też samorządowcy. Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc stwierdził, że pomnik nadaje wartości historycznej nie tylko miejscu, w którym go postawiono, ale i całemu miastu. – To godne upamiętnienie bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę, ale też uroczystość, która ma ogromy wymiar duchowy dla mieszkańców miasta – mówił prezydent.

Płk Łukasz Ciepliński jest postacią, która stała się symbolem walki Polaków z reżimem komunistycznym w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Jego zaangażowanie w konspirację antykomunistyczną, okrutne śledztwo i sfałszowanym proces, w swoim wystąpieniu wspomniał marszałek podkarpacki Władysław Ortyl.

Marszałek odczytał też list do mieszkańców Rzeszowa od prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. „1 marca 1930 roku, po okrutnych torturach i po sfingowanym procesie zabito siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – napisał Jarosław Kaczyński. „Utrwalenie w brązowym kamieniu postaci płk. Cieplińskiego, jest oddaniem hołdu człowiekowi, który do końca wypełniał przysięgę wierności ojczyźnie, i bohaterom, którzy walczyli o wolną Rzeczpospolitą”.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama