Zdjęcie: Facebook.com / Rada Miasta Rzeszowa
Reklama

“Prezydent działa metodą faktów dokonanych?” – pytają Czytelnicy Rzeszów News, gdy zobaczyli ekipę, która rozgrzebała plac Wolności w Rzeszowie, na którym ma stanąć pomnik Józefa Piłsudskiego.

Po tym, jak na czerwcowej sesji Rady Miasta zakwestionowano ideę budowy pomnika marszałka na placu Wolności i dwukrotnie nową uchwałę zmieniającą lokalizację monumentu zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków odesłano do prac w komisjach, temat zrobił się niezwykle gorący.

Głos w tej sprawie zabrała niedawno lewicowa partia Razem, która nie chce marszałka na placu Wolności. Z kolei sam Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, oznajmił, że postać Piłsudskiego powinna łączyć, a nie dzielić.

To oznacza w praktyce tyle, że na najbliższej sesji, która odbędzie się w sierpniu, radni ponownie zajmą się tym tematem. Można się spodziewać, że prezydent poleci radnym Rozwoju Rzeszowa – swojemu politycznemu zapleczu – głosowanie za zmianą lokalizacji pomnika.

Dlatego też wiedząc, że Rada Miasta nie zaakceptowała jeszcze nowej lokalizacji pomnika na placu Wolności, mnóstwo emocji wzbudził widok ogrodzonego terenu i kopanie dołu, w miejscu, gdzie ma stanąć postać marszałka.

„W poniedziałek jakaś ekipa rozpoczęła prace ziemne w miejscu wskazanym w uchwale, która nie została podjęta. Brak jest informacji na ogrodzonym terenie, kto wykonuje prace i w jakim celu” – zaalarmował nas pan Piotr, Czytelnik Rzeszów News.

„Nie znalazłem uchwały, w której Rada Miasta Rzeszowa wyraża zgodę na budowę pomnika Piłsudskiego w osi ul. Gałęzowskiego. Obecne prace to pozaprawne działania prezydenta Rzeszowa. Nie ma on władzy absolutnej i winien działać w granicach obowiązującego prawa, a uchwały wykonywać zgodnie z treścią, a nie inaczej” – dodaje.

Pytania, co się dzieje na placu Wolności padają również na Facebooku Rady Miasta Rzeszowa. “Na wymianę rury to nie wygląda. Obawiam się, że to początek budowy pomnika” – napisała jedna z internautek. 

Okazuje się, że prowadzone prace, choć mają w pewnym sensie związek z pomnikiem, to jednak nie powodują trwałych zmian na placu Wolności.

– Ekipa, która pojawiła się na placu Wolności, to archeolodzy. Wskazany teren jest pod ochroną konserwatorską, ponieważ obejmuje granice starego miasta. Oznacza to, że jakiekolwiek prace ziemne, które w przyszłości będą wykonywane, muszą być poprzedzone wcześniejszymi badaniami archeologicznymi – tłumaczy Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. – Podobne procedury obowiązywały np. przy przebudowie ulicy 3 Maja, czy Kościuszki – dodaje.

Pojawienie się archeologów na placu Wolności oznaczać może, że postawienie w tym miejscu pomnika Piłsudskiego nic praktycznie już nie powstrzyma. Pomnik ma być odsłonięty 11 listopada br. na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Miasto za wykonanie prac archeologicznych, które będą trwały dwa miesiące, zapłaciło 18 tys. zł. To jednak nie jedyne pieniądze, które wydaję na tę inicjatywę. Łączna kwota dotacji to 400 tys. zł. Ponadto, do budowy pomnika dokłada się także samorząd wojewódzki w kwocie 200 tys. zł.

Sam Komitet Budowy Pomnika zebrał dotychczas ponad 120 tys. zł. Ostatnie szacunki mówią o tym, że wykonanie samej postaci marszałka będzie kosztowało około 900 tys. zł, a przebudowa całego placu Wolności pochłonie około 2,3 mln zł.

Postać Józefa Piłsudskiego rzeźbi poznański artysta Robert Sobociński według zwycięskiej koncepcji autorstwa krakowskiego artysty prof. Władysława Dudka. Rzeźba będzie odlana z brązu i zostanie usadowiona na kasztance, ulubionej klaczy marszałka. Wódz będzie miał również w dłoni buławę symbolizującą wojskowe stanowisko, jakie piastował. Sama rzeźba będzie miała 4,8 m. Cokół, na którym stanie, będzie miał 3,5 m.

(jg)

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

11 KOMENTARZE

 1. Sam Tusk w Newsweeku tak wspomina swoją matkę:

  “„Moja mama dopiero mając 11 lat uczyła się polskiego.(!)
  Przez całe swoje dzieciństwo i wczesną młodość miałem dziwną sytuację: byłem z “polskiej rodziny” używającej gdańskiej niemczyzny. To taki dziwny język, w którym były naleciałości i holenderskie, i polskie, kaszubskie, rosyjskie, i portowy niemiecki…”

  Cytat: http://www.newsweek.pl/polska/zmarla-matka-donalda-tuska,38309,1,1.html
  _________________________________

  Ale ze wspomnień ludzi którzy byli sąsiadami her Thuskhe to nie było 11 lat a prawie 30 i nie mówili czymś takim jak portowy Niemiecki tylko do siebie w domu zwracali się i rozmawiali TYLKO w języku Niemieckim!!!

 2. bo pomnik można postawić nie wycinając drzew, a to że komuś nie chciało się pomyśleć jak to zrobić…to już jest powód.

 3. To kim jest Tusk?
  Bo Piłsudski przynajmniej chciał Wolnej Polski. Pewnie niewiele osób wie że matka Tuska po wojnie w 1945 nie umiała po polsku ANI JEDNEGO słowa!

 4. “stary rocznik 1961” pochwala zamordyzm znany z Komitetu Wojewódzkiego PZPR, tylko szkoda, że zapomniał, że to właśnie stamtąd padł rozkaz wykonania na Placu Wolności zielonego zakątka w miejsce wielkiego betonowego parkingu. Motywy tego rozkazu są teraz mało istotne, efektem jest zielona enklawa w wielkim betonowisku Śródmieścia, której nie należy niszczyć dla postawienia jakiegokolwiek pomnika. Gdy wkopywano kamień węgielny w 2010 roku, plan postawienia tam pomnika Piłsudskiego wyglądał zupełnie inaczej, był do przyjęcia. miał być “parkoplac”. Niestety od 2014r nowy Przewodniczący Komitetu Budowy… walczy z drzewami, dlatego zapewne tak mało kasy uzbierał na budowę pomnika – którą Komitet miał sfinansować ze zbiórki społecznej.
  Widocznie społeczność Rzeszowa nie chce pomnika postawionego kosztem zieleni?
  Ktoś zdrowy rozsądek musi mieć, a z pewnością nie jest ten kto chce zamienić ok. 170 kilkudziesięcioletnich drzew na wielki betonowy plac. Tego kosztu jakoś nikt w kalkulacjach budowy pomnika nie liczy, ciekawe dlaczego?

 5. I bardzo dobrze że Pan Ferenc trzyma krótko za ryj ten rozbrykany pierdolnik.

  PO czy Nowoczesna pewnie by z miłą chęcią postawiły pomnik Friedrichowi von Schtetke czy innemu Helmutowi Kohlowi ale tu jest Polska niemieckie pachołki! Jedyne co Merkel może dostać to nawet nie rondo jej imienia, max to dół kloaczny.

Comments are closed.