„Jestem przekonany, że będzie on stanowił ważne miejsce we współczesnej i duchowej przestrzeni miasta i całego Podkarpacia” – napisał w liście prezydent RP Andrzej Duda do uczestników niedzielnej uroczystości odsłonięcia pomnika smoleńskiego w Rzeszowie.

Uroczystość odbyła się na placu przed urzędem marszałkowskim przy al. Cieplińskiego, gdzie przed wejściem stanął 3-metrowy pomnik odlany z brązu, upamiętniający 96 ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym 9 osób szczególnie zasłużonych dla Podkarpacia. Pomnik przedstawia złamane skrzydło tupolewa z biało-czerwoną szachownicą lotniczą.

Na pomniku są nazwiska pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz osób związanych z Podkarpaciem: Grażyny Gęsickiej, minister rozwoju regionalnego w rządzie PiS w latach 2005-2007, pochodzącego z powiatu jasielskiego senatora Stanisława Zająca, a także Leszka Deptuły, posła PSL z Mielca.

Są również nazwiska pochodzących z powiatu jarosławskiego Janiny Fetlińskiej, senator PiS, oraz gen. bryg. Kazimierza Gilarskiego, Dowódcy Garnizonu Warszawa, a także pochodzącego z powiatu kolbuszowskiego gen. broni Bronisława Kwiatkowskiego, Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych.

Chciano 10 kwietnia wykreślić z pamięci?

W uroczystości, której gospodarzem był Władysław Ortyl (PiS), marszałek podkarpacki, wziął udział marszałek Sejmu Marek Kuchciński, lider podkarpackiego PiS.

Byli też wiceministrowie wywodzący się z Podkarpacia Jerzy Kwieciński, Aleksander Bobko i Adam Hamryszczak, oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz parlamentarzyści, przede wszystkim z PiS.

Głównymi gośćmi byli przedstawiciele rodzin smoleńskich: senator Alicja Zając, wdowa po Stanisławie Zającu, która dokonała odsłonięcia pomnika wraz z Klarą Gęsicką, córką Grażyny Gęsickiej oraz żoną Leszka Deptuły, Joanną Krasowską-Deptułą, a także Bartoszem Fetlińskim, synem Janiny Fetlińskiej. Pomnik poświęcił ks. Stanisław Mac.

Oprawę uroczystości zapewniła kompania honorowa 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Alicja Zając podczas przemówienia mówiła, że pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej, będzie trwać wiecznie.

– Po 10 kwietnia 2010 roku tak wiele działań podejmowano, żeby ta data została wykreślona z naszej pamięci. Czy można ją wykreślić z naszej pamięci? Z naszych serc? To się nigdy nie uda – mówiła Alicja Zając.

Kuchciński: Katastrofa nie została wyjaśniona

Marek Kuchciński odczytał list od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Kaczyński napisał, w nim, że wszyscy, którzy zginęli w Smoleńsku „odeszli w pełni sił”.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„Brakuje nam ich dziś i będzie brakować w przyszłości. Nie możemy tego zmienić, ale możemy uwiecznić ich pamięć, tak aby pozostała trwała także w kolejnych pokoleniach” – napisał do uczestników uroczystości Kaczyński.

Marek Kuchciński mówił, że „nie wszystkie okoliczności katastrofy smoleńskiej zostały do dzisiaj wyjaśnione”. – I to jest nasze zadanie: wyjaśnić całą prawdę o katastrofie smoleńskiej – mówił Kuchciński.

List do uczestników niedzielnej uroczystości skierował także prezydent RP Andrzej Duda. Podziękował tym, którzy „zainicjowali budowę pomnika i przyczynili się do jego urzeczywistnienia”.

„Jestem przekonany, że będzie on stanowił ważne miejsce we współczesnej i duchowej przestrzeni miasta i całego Podkarpacia” – napisał w liście prezydent Duda.

Marszałek Władysław Ortyl powiedział, że pomnik smoleński jest „wyrazem naszego hołdu i wdzięczności” za dokonania ofiar katastrofy, a także przestrogą, by w przyszłości do takich katastrof nie doszło.

– Aby bezpieczeństwo osób najważniejszych w kraju było priorytetem – mówił Ortyl.

Gdyby katastrofy nie było…

Wiceminister ds. rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział, że musimy pamiętać o ofiarach katastrofy smoleńskiej, „która nie miała precedensu w historii świata i która miała olbrzymie znaczenie dla naszego kraju”.

– Na pewno dzisiaj bylibyśmy w innym miejscu, na innym etapie rozwoju, gdyby tej katastrofy nie było – mówił wiceminister Kwieciński.

Po odsłonięciu pomnika uczestnicy uroczystości złożyli pod nim wieńce i wiązanki kwiatów. Ponadto pod sztalugami ze zdjęciami ofiar katastrofy smoleńskiej zapalono znicze.

Pomnik smoleński zaprojektował krakowski rzeźbiarz prof. Karol Badyna. Odlew przygotowała Pracownia Rzeźby Forma z Krakowa. Pomnik kosztował ok. 50 tys. zł. Pieniądze przekazał samorząd wojewódzki.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama