Pomoc dla Ukrainy. Rzeszów włączył się do europejskiej akcji „Generatory Nadziei”

Już ponad 100 agregatów prądotwórczych Rzeszów przekazał Ukrainie. I będą kolejne. Do tej akcji przyłączył się teraz także Parlament Europejski. 

 

Zdjęcia: Marcin Piecyk / Kancelaria Prezydenta Rzeszowa

Parlament Europejski i europejskie miasta 30 listopada wystartowały z kampanią dla Ukrainy „Generatory Nadziei”. Chodzi o przekazywanie naszemu wschodniemu sąsiadowi agregatów prądotwórczych. Urządzenia są niezwykle potrzebne, bo Ukraina zmaga się z potwornymi zniszczeniami sieci energetycznej na skutek rosyjskiej agresji.

Apel o przekazywanie Ukrainie agregatów prądotwórczych pod koniec października skierował do władz Rzeszowa mer Lwowa Andrij Sadowy. Już w pierwszych dniach na Ukrainę wysłano 4 agregaty. Kilka dni później miasto sporządziło listę z typem urządzeń, które są najbardziej potrzebne, zachęcając mieszkańców i firmy do wsparcia akcji. 

Razem można więcej

Teraz akcja ma wymiar europejski. Wspomniany Parlament Europejski i sieć Eurocities, zrzeszająca ponad 200 największych miast Europy (Rzeszów jest w tej sieci) ruszyli z kampanią „Generatory Nadziei”. Jej cel jest identyczny – dostarczyć Ukrainie jak najwięcej agregatów prądotwórczych. Szczególnie teraz, by Ukraińcy mogli przetrwać zimę. 

W inauguracji „Generatorów Nadziei” wzięli udział szefowa PE Roberta Metsola, Dario Nardella, burmistrz Florencji i jednocześnie przewodniczący Eurocities, a także Andrij Jermak, szef gabinetu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Eurocities apeluje do miast, by przekazywały Ukrainie generatory prądu i transformatory.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Wzywam wszystkie miasta, miasteczka i regiony w całej Europie, by przyłączyły się do kampanii. Razem możemy naprawdę wiele zdziałać – powiedziała Roberta Metsola. – Dzięki generatorom będzie można utrzymać w ruchu najważniejsze obiekty w kraju. Zapewnią one energię szpitalom, szkołom, wodociągom, punktom pomocy i schronom – podkreśla. 

Ukraina nie jest sama 

Rzeszów od początku wojny wspiera Ukrainę. 2 kwietnia br. prezydent Konrad Fijołek na spotkaniu z przewodniczącą PE przedstawił jej, jak Rzeszów pomaga Ukrainie. Dotychczas miasto przekazało naszym wschodnim sąsiadom już ponad 100 agregatów.  

– Po ostatnim apelu miasta, firmy i organizacje zgłaszają się do nas z propozycją przekazania sprzętu lub przekazują go bezpośrednio do ukraińskich miast. Przedsiębiorstwa robią także zbiórki pieniędzy i będą kupowały agregaty – twierdzi Konrad Fijołek. 17 grudnia Rzeszów przekaże kolejnych 6 generatorów dla trzech miast ukraińskich. 

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama