Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu dr Konrad Szocik w Oxfordzie
Reklama

Prowadzone przez zespół naukowców rzeszowskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania badania, dotyczące potencjalnych wyzwań związanych z przyszłą kolonizacją Marsa, wywołują coraz większe zainteresowanie ośrodków naukowych, jak i mediów ze Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Wielkiej Brytanii.

Pod koniec listopada br. pracownicy naukowo-dydaktyczni WSIiZ Konrad Szocik i Kateryna Lysenko-Ryba udzielili wywiadu dla amerykańskiej stacji radiowej „Wort Eighty Nine. Nine FM” z Wisconsin na temat kolonizacji Marsa. To kolejna informacja o projekcie kolonizacji Marsa jaka pojawiła w mediach zagranicznych.

Ponadto informacja o badaniach rzeszowskich naukowców zaistniała w wiodącym na świecie, prestiżowym magazynie naukowym „Nature”, który publikuje najnowsze, najbardziej przełomowe i spektakularne wyniki badań z całego świata.

W wydaniu listopadowym “Nature” opisało główne idee opublikowanego wcześniej przez naukowców WSIiZ (Konrad Szocik, Kateryna Lysenko-Ryba, Sylwia Banaś, Sylwia Katarzyna Mazur) artykułu w brytyjskim czasopiśmie naukowym „Space Policy”.

– Nasz artykuł z brytyjskiego czasopisma został wymieniony w „Nature” obok dwóch innych poruszających problematykę przyszłej kolonizacji Marsa, przygotowanych przez amerykańskich naukowców. Teksty te zostały przedstawione, jako oryginalne, zawierające nowatorskie rozważania, ale i możliwe rozwiązania, dotyczące możliwości powodzenia przyszłej kolonizacji Marsa – podkreśla dr Konrad Szocik z Katedry Nauk Społecznych WSIiZ w Rzeszowie, jeden z pomysłodawców badań nad kolonizacją Marsa.

Dr Szocik podczas swoich dwóch wizyt naukowych w Oxfordzie także poruszał i konsultował niektóre zagadnienia związane z tematem kolonizacji Marsa z naukowcami i filozofami Uniwersytetu w Oxfordzie

Warto zaznaczyć, że plany kolonizacji Marsa wyznaczają aktualnie politykę NASA, jak również rosyjskiej i chińskiej agencji kosmicznej, a także prywatnego projektu MarsOne. Także miliarder amerykański i autor wielu oryginalnych koncepcji Elon Musk planuje umożliwienie podróży na Marsa. Elon Musk był m.in. pomysłodawcą i założycielem znanego systemu płatności PayPale, firmy budującej statki kosmiczne SpaceX, a także samochodów elektrycznych Tesla.

– Zespół naukowców WSIiZ w swoich badaniach kolonizacji Marsa zwraca uwagę na możliwe etyczne, kulturowe, społeczne i ewolucyjne wyzwania, z którymi może zmierzyć się przyszła ludzka kolonia na Marsie – mówi Dominik Łazarz z biura prasowego WSIiZ.

(ak)

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu dr Konrad Szocik w oxfordzkiej bibliotece
Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu dr Konrad Szocik w oxfordzkiej bibliotece

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

2 KOMENTARZE

  1. Buhahaha… Takich pierdół nawet kabaret by nie wymyślił. Wyższa szkoła tego i owego sama o sobie pisze i jeszcze pisze, że inni o niej piszą. Tego nawet najwięksi propagandysci by nie wymyślili.

Comments are closed.