Zdjęcie: materiały prasowe
Reklama

Trwają próby szczelności nowego zbiornika na wodę wybudowanego na rzeszowskim osiedlu Pobitno. Pierwsza komora pozytywnie przeszła próbę.

Nowy zbiornik na wodę pitną budowany jest przy ulicy Morgowej, będzie miał 15 tys. m sześciennych. Inwestycję Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie wykonuje Inżyniera Rzeszów. Firma planuje ją zakończyć 19 sierpnia 2022 r. 

Od kilku dni trwają próby szczelności nowego zbiornika. 7,5 tys. m sześciennych wody jest wlewane do komór zbiornika. Ma ujawnić ewentualne nieszczelności. Zbiornik jest podzielony na dwie komory – po 7,5 tys. m sześc.

Próba szczelności pierwszej z nich już odbyła się. – Wypadła bardzo dobrze zakładając, że słup wody o wysokości 7 m powoduje wielkie ciśnienie – mówi Grzegorz Liszcz, zastępca kierownika działu inwestycji w MPWiK Rzeszów.

Po zakończeniu próby pierwszej komory woda została przepompowana do drugiej komory. Nie sprawdzano obu komór jednocześnie z wielu względów, m.in. oszczędności. Woda po użyciu do testowania zbiornika nie nadaje się już do użycia w sieci.

– Musi zostać spuszczona do kanalizacji – tłumaczy Liszcz.

Zdjęcie: materiały prasowe

Jeżeli próby drugiej komory będą równie pomyślne, to rozpocznie się kolejny etap budowy. – Komory zostaną pokryte od środka specjalną warstwą izolacyjną, która zabezpieczy ich ściany przed ewentualną infiltracją wody – wyjaśniają przedstawiciele MPWiK. 

Do eksploatacji nowy zbiornik zostanie oddany w sierpniu 2022 r. Zwiększy zapasy wody pitnej Rzeszowa do ponad 53 tys. m sześc., a to pozwoli na zabezpieczenie zapotrzebowania na wodę dla miasta na około dwie doby w razie jakiejś awarii.

MPWiK ma na terenie Rzeszowa 18 zbiorników do magazynowania wody pitnej o dotychczasowej łącznej pojemności 38 tys. 600 m sześc.

Praca wszystkich niezbędnych do utrzymania nowego zbiornika urządzeń będzie zasilana prądem ze 160 paneli fotowoltaicznych, którymi pokryta będzie elewacja. Będzie produkować 50 kW energii elektrycznej.

Budowa zbiornika będzie kosztowała ok. 24 mln zł, ma on okrągły kształt, zagłębiony jest na ok. 2,4 m. Jego wewnętrzna średnica to ponad 53 m, maksymalna głębokość to blisko 8,5 m. Ściany zewnętrzne o grubości 55 cm wyrastają ponad teren na wysokość 7,62 m.

Zdjęcie: materiały prasowe

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama