Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News
Reklama

Przystanek ze zdjęciem Rzeszowa? A może wiata obrośnięta roślinnością? To nowe pomysły ratusza na to, aby upiększyć i ulepszyć przystanki w Rzeszowie. 

Na wygląda przystanków autobusowych szczególną uwagę zwraca Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. To z jego inicjatywy w 2015 roku powstała pierwsza w Polsce grzejąco-chłodząca wiata przy galerii handlowej Outlet Graffica przy ul. Lisa Kuli. 

Teraz przyszedł czas na realizację nowego pomysłu. Zarząd Transportu Miejskiego chce, aby jedna ściana przystanków była oklejona zdjęciami z widokiem Rzeszowa. – Wstępnie zaplanowaliśmy, że zdjęcia Rzeszowa zostaną przyklejone na około 40 najnowszych  przystanków w centrum Rzeszowa – mówi Anna Kowalska, dyrektor ZTM. 

Na specjalnych zdjęciach, które wykonaliby profesjonalni fotografowie, znalazłyby się charakterystyczne obiekty Rzeszowa takie, jak np. okrągła kładka, czy most im. Tadeusza Mazowieckiego. Zdjęcia na przystankach mają się pojawić do połowy września. Taki jest przynajmniej plan.  

To jednak nie wszystkie pomysły, jakie Tadeusz Ferenc ma na rzeszowskie przystanki. Wzorem, chociażby Białegostoku, prezydent Rzeszowa zaczął się zastanawiać nad grą „w zielone”. – Może by tak stworzyć zielone przystanki? – rzucił w poniedziałek do swoich dyrektorów w ratuszu prezydent Ferenc. 

Myśl całkiem niezła. Budowanie tego typu wiat przystankowych w miastach to jeden z najnowszych trendów. Zielone przystanki mają wiele zalet – roślinny na dachu wiaty obniżają temperaturę i likwidują tzw. wyspy ciepła, poprawiają  retencję wód opadowych oraz pochłaniają miejskie zanieczyszczenia. 

Na dziś trudno powiedzieć, kiedy takie wiaty powstałyby w Rzeszowie na większą skalę. Jeśli komuś zależy na takiej inwestycji, to warto wziąć udział w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim na 2020 rok. Na liście projektów zakwalifikowanych do głosowania znalazł się pomysł na budowę zielonych wiat w Rzeszowie. 

Ekoprzystanki miałyby powstać przy al. Kopisto przy moście Zamkowym, ul. Kwiatkowskiego w okolicy akademików Uniwersytetu Rzeszowskiego, a także przy al. Piłsudskiego na przeciwko Urzędu Marszałkowskiego oraz na skrzyżowaniu ulic Okulickiego i Wyzwolenia.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: