Zdjęcie: Pixabay

Rząd Donalda Tuska nie szczędzi grosza dla Rzeszowa. Właśnie przekazał miastu ponad 2 mln zł na dożywianie dzieci oraz wsparcie rozwoju czytelnictwa.

– Wraca normalność, wraca równe traktowanie samorządów – podkreśla Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. Bo za czasów rządów PiS finanse stolicy Podkarpacia bardzo mocno się zachwiały, na zmianach podatkowych miastu ubyło, jak się szacuje, nawet 350 mln zł. 

Nawet w przypadku takich programów jak Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, Rzeszów był gorzej traktowany. W 2023 r. dofinansowanie otrzymały tylko 2 szkoły i 8 przedszkoli. Łącznie rząd przekazał miastu zaledwie 28 tys. zł.

W 2022 r. dotacje otrzymały 24 rzeszowskie przedszkola – 72 tys. zł. W 2021 r. tylko 5 szkół i 3 przedszkola – 58,6 tys. zł. Teraz Rzeszów na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dostał aż 474 tys. zł dla 43 szkół i przedszkoli. 

Biblioteki publiczne, niepubliczne, szkolne i pedagogiczne oraz przedszkola, podstawówki i szkoły średnie kupią książki, sprzęt komputerowy, czytniki e-booki, regały, biurka, oświetlenie.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W całym województwie podkarpackim na realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w tym roku ma być przeznaczone 2 088 097 mln zł. W poniedziałek wojewoda Teresa Kubas-Hul zatwierdziła listę wszystkich szkół wraz z kwotami. 

Z pieniędzy skorzystają 452 szkoły, placówki, biblioteki. Wojewoda z podkarpackim kuratorem oświaty przeanalizowała, jakie fundusze otrzymywały poszczególne szkoły w poprzednich latach. Pieniądze dostaną w szczególności te placówki, które pomijano. 

– Bo wszystkie dzieci, bez względu na to, czy chodzą do szkoły w Rzeszowie czy innych gminach na terenie Podkarpacia powinny mieć takie same szanse i taki sam dostęp do książek. Szkoła nie powinna mieć barw politycznych – uważa wojewoda Kubas-Hul. 

Niemal 55 tys. osób, w tym około 25 tysięcy dzieci i młodzieży skorzysta z rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028. Dotacja wojewody trafi do wszystkich 160 podkarpackich gmin – ponad 34 mln zł. Rzeszów otrzyma ponad 1,6 mln zł.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama