Ponad 60 mln zł dla Podkarpackiego Centrum Innowacji. Umowa podpisana

Rozwój innowacji, nauki i przedsiębiorczości w regionie mają być wspierane przez Podkarpackie Centrum Innowacji w Rzeszowie. Za ogromne pieniądze.

 

 

Zdjęcia: materiały Podkarpackiego Centrum Innowacji

W piątek, 2 lutego, w PCI podpisano umowę, która daje tej powstałej w 2017 roku spółce ponad 60 mln zł z Funduszy Europejskich. Umowa gwarantuje, że PCI będzie mogło nadal zajmować się finansowaniem projektów badawczo-rozwojowych, ułatwiać kontakty między nauką a biznesem oraz wspierać unikatowe umiejętności uczniów i studentów.

Umowę podpisali marszałek podkarpacki Władysław Ortyl oraz prezes PCI Michał Tabisz. Świadkami byli: wicemarszałek Ewa Draus i wiceprezes Sławomir Kowalski oraz ci, którzy będą korzystać ze wsparcia PCI: prof. Ireneusz Kapusta z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz studentka tej uczelni Natalia Stefańska – absolwentka Akademii ProtoLab.

– PCI doskonale wpisuje się w Regionalną Strategię Innowacji, wspiera inteligentne specjalizacje: Lotnictwo i Kosmonautykę, Informację i Telekomunikację, Motoryzację oraz Jakość Życia – mówi Władysław Ortyl.

Michał Tabisz zapowiedział w piątek, że PCI przez najbliższe lata swojej działalności będzie rozwijać koncepcję, którą miało już na starcie swojej działalności. Będą granty dla podkarpackich uczelni, na wsparcie mogą liczyć startupy akademickie, PCI chce umocnić współpracę regionalnych laboratoriów i wypromować nowe pokolenie innowatorów.

– Będziemy realizować także inne projekty przy współpracy m.in. z Komisją Europejską oraz Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości – zapowiedział Tabisz.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Ważnym elementem działalności Podkarpackiem Centrum Innowacji jest współpraca z uczelniami w regionie. Kontynuowany będzie program grantowy, z którego finansowane będą prace badawczo-rozwojowe. O pieniądze będą mogli się ubiegać się autorzy projektów, które mają znaczenie dla kluczowych branż przemysłowych naszego regionu.

– Zapewniamy analizę projektów, doradztwo w opracowywaniu strategii rozwoju i komercjalizacji oraz wsparcie w pozyskiwaniu finansowania – obiecał prezes Tabisz.

Sercem PCI jest ProtoLab. Na blisko 400 m kw. znajdują się bogato wyposażone pracownie: elektroniki, warsztat-modelarnia, media VR, tekstylna, biogreen oraz szybkiego prototypowania. Uczniowie i studenci mogą w nich rozwijać kreatywność i tworzyć własne projekty przy wsparciu ekspertów na każdym etapie prac.

PCI zapewnia również możliwość wsparcia finansowego, m.in. poprzez Akademię ProtoLab, Bon Konstruktorski, Preinkubację oraz Program Ambasadorski. Ważną gałęzią PCI jest Podkarpacka Sieć Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących, która dziś łączy już ponad 100 instytucji tego typu, oferujących ponad 780 różnych procedur badawczych.

W piątek o współpracy z PCI mówił prof. Ireneusz Kapusta z UR, a studentka uczelni, Natalia Stefańska zaprezentowała projekt Bioreaktora, który powstał w ProtoLab.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama