Zdjęcie: Pixabay
Reklama

O 6 miesięcy – do 30 września 2022 roku – został przedłużony termin płatności bonem turystycznym za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. Na Podkarpaciu nadal 61 tys. bonów nie zostało aktywowanych.

W całym kraju z bonów może skorzystać ponad 4,3 mln osób, do tej pory aktywowano 3,1 mln. Na Podkarpaciu uprawnionych jest ponad 231 tys. osób, z czego aktywowano dotychczas prawie 170 tys., a całkowicie wykorzystano ponad 64 tysięcy.

Nadal 61 tys. bonów nie zostało aktywowanych – na łączną kwotę 44 mln zł. Bon jest ważny do końca września 2022 roku. Można z niego skorzystać nie tylko w wakacje, ale również przez cały rok w podmiotach turystycznych na terenie całego kraju.

– Znacznie wzrosła liczba osób, które zrealizowały bon w całości – z 12 tys. w czerwcu do 70 tys. obecnie – mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik ZUS w województwie podkarpackim. – Dotychczas bonami zrealizowaliśmy płatności na 101 mln zł – dodaje.

Bon na Podkarpaciu można wykorzystać w ponad 1,3 tys. miejsc, a w całym kraju w ponad 29 tys. 

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla rodzin, a także dla branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku COVID-19. Bon przyznawany jest na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy „Rodzina 500 plus”.

Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony w wysokości 500 zł. Aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Bon przyznawany jest w formie elektronicznej. Aktywować go można w dowolnym momencie. Warto jednak nie odkładać tego na ostatnią chwilę i aktywować go wcześniej. Ma unikalny 16-cyfrowy numer i jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Po zalogowaniu na PUE ZUS wybieramy zakładkę – Ogólny, a następnie – Polski Bon Turystyczny. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski.

Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Ich lista jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.

Więcej informacji na temat bonu oraz instrukcję, jak go aktywować i używać znaleźć można na stronie internetowej ZUS. Można także skontaktować się z ZUS, dzwoniąc na infolinię w sprawie bonu turystycznego – nr tel. 22 11 22 111.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama