Zdjęcie: Piotr Jankowski-Mihułowicz / Politechnika Rzeszowska
Reklama

Uczelnia rozbuduje budynek AL, w którym jest laboratorium naukowo-badawcze kompatybilności elektromagnetycznej.

Laboratorium przy ul. W. Pola działa w Katedrze Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej. Dzięki rozbudowie budynku zwiększą się możliwości badawcze laboratorium w testowaniu systemów elektrycznych i elektronicznych w statkach powietrznych.

Rozbudowa budynku AL to część projektu „Polska Sieć Laboratoriów EMC” kilku uczelni i ośrodków technicznych w Polsce, m.in. Politechniki Rzeszowskiej. Oprócz niej, w projekt zaangażowane są dwie inne Politechniki: Wrocławska i Białostocka, a także Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej z Gdyni, Wojskowa Akademia Techniczna oraz Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy.

Projekt EMC-LabNet o wartości prawie 67 mln zł zostanie sfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. PRz dołożyła od siebie 7,6 mln zł. Projekt ma być zrealizowany do końca 2021 roku. EMC-LabNet jest na tzw. polskiej mapie drogowej infrastruktury badawczej, którą firmuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.  

Uczelnie i ośrodki techniczne za unijne pieniądze rozbudują i uzupełnią zaplecza techniczne swoich laboratoriów, aby docelowo stworzyć unikatową sieć wyspecjalizowanych laboratoriów, które będą świadczyć usługi z zakresu kompatybilności elektromagnetycznej. Chodzi o to, by praca jakiegoś urządzenia lub systemu w danym środowisku elektromagnetycznym nie zakłócała pracy innych, działających w tym samym środowisku.

Dzięki takim przedsięwzięciom dołączamy do grona elitarnych uczelni w Polsce w zakresie badań i inteligentnego rozwoju cieszy się prof. Piotr Jankowski-Mihułowicz, kierownik Katedry Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych PRz. 

Dzięki rozbudowie laboratorium, PRz będzie mogła w pełni mierzyć emisję zaburzeń elektromagnetycznych, które są generowane przez systemy awioniki oraz zbada systemy antenowe w statkach powietrznych. Z kolei laboratorium przepięciowych badań awioniki będzie mogło z większą precyzją badać konsekwencje potencjalnych uderzeń pioruna w kadłub samolotu.

Rozbudowa budynku AL na ul. W Pola jest na etapie procedury przetargowej. Prace mają się rozpocząć na przełomie lutego i marca br.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: