Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

Mieszkańcy rzeszowskiego osiedla Budziwój znów muszą się przygotować na kłopoty z dojazdem do swoich domów. Od najbliższego poniedziałku rozpoczyna się kolejny etap rozbudowy ul. Jana Pawła II.

Modernizowany będzie drugi 845-metrowy odcinek ul. Jana Pawła II – od ul. Ustronnej do ul. Św. Antoniego. Robotami zajmować się będzie Przedsiębiorstwo Robót  Inżynieryjnych i Drogowych z Krosna.

Dla mieszkańców os. Budziwój to powrót do komunikacyjnej gehenny, którą w ub. r. zgotowała im firma Skanska, zajmująca się przebudową pierwszego odcinka ul. Jana Pawła II – od ul. Kwiatkowskiego do ul. Św. Antoniego. O protestach mieszkańców pisaliśmy TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.

Doszło nawet do takiej sytuacji, że mieszkańcy w proteście zablokowali Tadeuszowi Ferencowi, prezydentowi Rzeszowa, wyjazd z domu.

Przebudowa kolejnego odcinka ul. Jana Pawła, która trwać będzie do października br., także wiąże się z utrudnieniami w ruchu.

Zgodnie z harmonogramem prac od najbliższego poniedziałku do lipca będzie wymieniana kanalizacja deszczowa. Część związana bezpośrednio z tworzeniem nowej drogi rozpocznie się równocześnie i potrwa do września. Przez dwa miesiące – sierpień i wrzesień – będą powstawać chodniki, a końcem września mają być gotowe ścieżki rowerowe.

Pierwsze dwa miesiące prac – czerwiec, lipiec – mają być również poświęcone na prace elektryczne i elektromechaniczne. Gdy inwestycja będzie zmierzała ku końcowi zostanie wykonane odpowiednie oznakowanie oraz zasadzona zieleń.

Podczas modernizacji ruch będzie odbywał się wahadłowo. – Będziemy wygradzać odcinki długości około 30 metrów. Ruch będzie kierowany ręcznie, bądź za pomocą świateł, w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu utrudniać przejazd – wyjaśnia Dariusz Zdzieba, członek zarządu PRIiD w Krośnie.

– Największe utrudnienia w ruchu przewidujemy w sierpniu i wrześniu, kiedy będzie układana sama nawierzchnia, ponieważ technologia tego procesu wymaga ciągłości – dodaje.

– Jestem zadowolony, że będą utrudnienia w ruchu, bo będzie nowa droga – mówi Tadeusz Ferenc. – Miejmy świadomość, że budujemy dla następnych pokoleń. Moim celem jest, aby kolejne pokolenia miały odpowiednia warunki do zamieszkania – dodaje prezydent Rzeszowa.

Prace budowlane zakładają budowę jezdni o szerokości 6 m oraz 2-metrowego chodnika z prawej strony. Z lewej natomiast znajdzie się 3-metrowy ciąg pieszo-rowerowy. Powstaną również nowa kanalizacja, rowy melioracyjne, zatoki autobusowe, a także zostanie postawione nowe oświetlenie.

W ub. r. do użytku został oddany pierwszy, ponad kilometrowy zmodernizowany odcinek – od końca ul. Kwiatkowskiego do ul. Św. Antoniego. Te roboty wykonywała firma Skanska. Inwestycja kosztowała ok. 9,6 mln zł.

Opracowaniem dokumentacji projektowej trzeciego odcinka ul. Jana Pawła II zajmuje się firma Nadzory i Projektowanie Budownictwa Lądowego z Jarosławia. Za swoją pracę otrzyma 187 tys. zł. Dokumentacja ma być gotowa do końca października.

Trzeci odcinek ul. Jana Pawła II ma długość ok. 1,7 km. Na tej trasie także powstaną nowe zatoki autobusowe, oświetlenie uliczne, chodniki, ścieżki rowerowe, kanalizacja deszczowa, odwodnienia. Rozbudowa tego odcinka ul. Jana Pawła II jest planowana na lata 2018-2019.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama