Reklama

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Rzeszowa radni nie doszli do porozumienia w sprawie regulaminu Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt został odesłany do komisji. We wtorek (29 kwietnia) wraca na sesję, nieznacznie zmieniony.Najważniejsze zmiany, jakie radni wprowadzili do nowego regulaminu RBO dotyczą zwiększonej kwoty budżetu. Obecnie będzie ona wynosić 6,5 mln zł, z czego 500 tys. zł zagwarantowane jest na zadania społeczne: sportowe, edukacyjne, kulturalne. Wprowadzone też zostały różne ułatwienia, m.in. głosowanie przez internet, merytoryczne wsparcie urzędu miasta dla autorów wniosków, zmniejszona do dwóch liczba głosów czy uproszczony formularz do zgłaszania propozycji zadań.

Najnowsze zmiany, które zostały wprowadzone po ostatniej sesji rady miasta i uchwalone na komisji, dotyczą uwzględnienia niektórych postulatów mieszkańców miasta. Zgodnie z propozycją zgłoszoną przez Waldemara Szumnego (PiS), wiceprzewodniczącego rady, dodatkowo wydłużony został okres na przyjmowanie propozycji zadań od mieszkańców do 2 czerwca 2014 r., a ustalenie listy projektów do głosowania nastąpi do 23 czerwca. Samo głosowanie potrwa do 14 lipca, czyli rozpoczęłoby się jeszcze przed wakacjami.

– Takie uzgodnienia w drodze wyjątkowego konsensusu radnych różnych opcji powodują, że istnieje możliwość stuprocentowego poparcia wypracowanych zapisów przez wszystkie kluby w radzie miasta – wyjaśnia Waldemar Szumny. – Na pewno zaproponowane rozwiązania nie zadowolą wszystkich mieszkańców Rzeszowa. W kraju funkcjonują różne modele budżetów obywatelskich i warto będzie jeszcze udoskonalać nasz RBO. Jednakże wydaje się, że nowy RBO jest i tak lepszą wersją jego poprzednika, który przecież odniósł swój niewątpliwy sukces – dodaje Szumny.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: